Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

Високата партиципација им ги вади забите на болните

По реакциите во јавноста, министерот Османи во петокот експресно ги примил матичните стоматолози

Јасмина Јовановска

Пациентите повеќе се одлучуваат матичниот стоматолог да им извади расипан заб отколку да им се лекува. Ваквата практика, велат матичните стоматолози, зачестила откако годинава капитацијата на заболекарите се намали за сметка на покачувањето на партиципацијата што ја даваат пациентите за стоматолошките услуги. Пациентите реагираат дека за да ги лекуваат забите, партиципацијата им е висока. За пломбирање заб со амалгам, партиципацијата е 130 денари, додека со бела пломба е 260 денари, а вадење заб чини само 150 денари. За да се излекува еден заб, понекогаш се потребни и повеќе од 300 денари.

Покачувањето на партиципацијата и натаму ќе продолжи доколку се намалува вредноста на капитацијата, како што е зацртано со државната стратегија за развој на стоматологијата, со која за три години се планира овој сектор целосно да се приватизира и пациентите да ги лекуваат забите приватно. Со оглед дека условите за целосна приватизација не им одговараат ни на пациентите ни на лекарите, Здружението на матичните стоматолози „Св. Антип“ бара да се промени државната стратегија. Во спротивно, како што најавија минатата недела, матичните стоматолози утре ќе протестираат пред Министерството за здравство. Откако Здружението реагираше во јавноста, министерот за здравство, Бујар Османи, во петокот експресно ги примил, иако со месеци барале средба. Потоа, била формирана работна група за решавање на нивните наталожени проблеми.

„Денеска уште еднаш треба да се состане работната група, по што ќе се знае дали утре ќе се реализира протестот“, вчера ни изјави претседателот на Здружението „Св. Антип“, д-р Ѓорѓи Тодоровски. Тоа што се формира работна група е позитивен чекор заедно да работиме на стратегијата, но треба да се најде заеднички јазик за покачување на капитацијата, како и тоа матичните забари да може да ги лекуваат забите на децата до 14 години, додава д-р Тодоровски.

„Капитацијата, која лани ни ја намалија од 45 на 35 денари, бараме да се врати на старото ниво. Ова ќе биде од корист и за пациентите, но и за нас стоматолозите, од кои некои работат на работ на егзистенцијата. Во Скопје и во Битола, матичните стоматолози може и некако се крпат, но колегите што се во помалите градови, Велес, Кичево, Виница, Делчево, едвај преживуваат. Една поправка на машина чини најмалку 50 евра, а најевтиниот дел е 150 евра, така што расипувањето може да изеде и едномесечна капитација“, објаснува д-р Тодоровски.

Од Министерството за здравство велат дека додека течат преговорите со стоматолозите, нема да се изјаснат за нивните проблеми. „Работната група се состана вчера, а ќе работи и денеска, по што ќе се заземе став за прашањето на стоматолозите“, ни рекоа во Министерството за здравство.


Статијата е прочитана 516 пати.

Испрати коментар

Од: Stoma
Датум: 23.12.2008 08:58:15
Г-ѓо Ј. Јовановска. Скапо е еден заб да се излекува -300 денари. А знаете ли колку ве чини вашата фризура кога за еден ден “употреба“ за на свадвба? Ќе ве чини. 1200 денари. Па одете нека ви го лекува забот фризерот а не стоматологот кој “ринтал“ 6 години на факултет. Или пак, одете подуена. Пракса деградирана до крај.
Од: jas
Датум: 23.12.2008 09:05:20
е па луѓе мои за кого плаќам придонеси на плата. Месечно одвојувам по 1500 денари за здравство и што добивам кога ќе појдам на заболекар во Скопје ? 600 ден пломба а тоа е минимална цена без лекување а за вадењето на заб и да не зборувам. пс. Забележав нови прозорци и врати по подрачните служби на фзо и еден куп нови вработени луѓе, кои ама баш немаат врска со работата
Од: jas
Датум: 23.12.2008 09:19:24
A mislite deka stomatolozite ke gi namalat cenite ako im go zgolemite kapitacioniot bod??? Koj namalil cena vo MK??? N I KO J !!!
Од: aerodrom
Датум: 23.12.2008 10:15:07
Браво Стома!! Една фризура 1200. Опаааа. Сигурно имаш доволно пари да си приуштиш фризура од 1200!!!!
Од: STOMATOLOG
Датум: 23.12.2008 14:41:54
dobre be luge, dali e normalno edno vadene na zab da kosta 150 den??? sto moze so tie par da se kupi?? a ne li site imame pari za nafta i benzin, za frizuri za edna nok, za mobilni tel, a da ne zboram za manikir...

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
Општините очекуваат 50 отсто поголем буџет
Милошоски по изборите очекува датум за преговори
Неждет Мустафа- ЕВН да ја прекине тортурата врз Ромите
Љубе Бошкоски- Премиерот е опкружен со полтрони