Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Свет

Германија ќе ја амортизира рецесијата со 25 млрд. евра

БЕРЛИН - Владата на Германија планира пакет-мерки во вредност од 25 милијарди евра, што е помалку од 40-те милијарди евра претходно посочени за нови проекти, за да помогне да се издржи најголемата рецесија во Европа, објавија вчера весниците. „Зидојче цајтунг“ и „Франкфуртер рундшау“ објавија дека планот вреден 25 милијарди евра е резултат на средбата меѓу официјални лица од 16-те федерални држави во Германија и шефот на Кабинетот на канцеларката Меркел. Германија веќе истурка мерки за кои се вели дека се во вредност од 31 милијарда евра, меѓутоа владата на канцеларката Ангела Меркел е под притисок да стори многу повеќе за да ја потпомогне германската економија, која веќе е во рецесија. Некои економисти предвидуваат дека таа се соочува со најдлабоката криза по Втората светска војна.

„Зидојче цајтунг“ објави дека околу 10 милијарди евра ќе бидат искористени за намалување на придонесите во социјалното осигурување.


Статијата е прочитана 126 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Продаденото белгиско бебе предадено на полиција
Јушченко призна дека ставот за влез во НАТО го прави губитник
Вацлав Клаус сака да и' стави кочници на Европа
Економската криза најави мрачен Божик во Лондон
Обама ослободен од сомнение околу случајот со Благоевиќ
Кумот на Јоцо Амстердам го подготвил убиството на Пуканиќ