Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

НСДП оспори одредба од Деловникот

Тројцата пратеници од НСДП - Тито Петковски, Соња Мираковска и Горан Мисовски поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста и законитоста на член 157 од собранискиот Деловник. Според овој член, во ситуации кога се носат закони по скратена постапка и нема општа расправа за нив, им се оневозможува на пратениците кои не се членови на пратенички групи да го изнесат своето мислење по предлог на законот. Тие сметаат дека не може правата и должностите на пратениците да се условуваат со тоа дали тие се членови на пратеничка група или не се. „Напротив, пред Уставот и Законот за пратеници сите пратеници имаат еднакви права и должности во работата и одлучувањето на Собранието“, додаваат од оваа партија. (П.Р.)


Статијата е прочитана 358 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
ДИК и Венециската комисија во акција за фер избори
ДПА предлага нов Закон за јазиците
Двојна награда од ЕУ за Алсат М
ЕУ да се заложи повеќе за медиумите
Додовски најсериозен кандидат за лидер на ВМРО-Народна
Бура околу наградите „Јасмин“
ВМРО-ДПМНЕ во Куманово игра на поделбите на СДСМ
Штипската опозиција ги откри адутите за градоначалници