Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Писма

Нотарите како судии

Стоjадин Б.Наумовски-Цоци, Тетово

Воведувањето на извршителите не е ништо друго освен воведување на институцијата на „колекторите“ од Запад. За разлика од Запад каде што на извршителот му претходи задолжителен судски процес и пресуда донесена во суд, каде што суди судија, кој е избран (гласан) на избори за судија, во Македонија извршителот е именуван од министерот Маневски, партиски министер за правда, а пресудата ја носи нотар (замислете само!?) врз основа на еднострано приложени „докази за неплатени сметки“. Во државите од каде што Владата на Република Македонија зема урнек, за неплатени сметки се исклучува од сервис (со тоа што ако некој не е во состојба да плати, интервенира со финансиска помош владина служба), а монополот на сервис индустријата го надгледува граѓанска (а не партиска) комисија. Згора на тоа, на тој Запад постојат и повеќе видови банкротство, со кое се заштитуваат обете страни.

Во Македонија таква заштита, со прецизно опишани состојби, со загуба за должникот, а нему, сепак, нешто да му остане во владение - нема! Многу работи, иако ги има на Запад,не се добри, особено ако се одвоено (без целината) увезени во Македонија. За жал, Македонците што ни беа претставени дека доаѓаат од „дијаспората“, всушност, само престојувале во странство на студии (некои дури можеби и стипендирани од Македонија), старото што го оставиле дома во Македонија го заборавиле, а новото од Западот не го научиле, туку,за жал, само виделе и запомниле делови од системот што сакаат да ни го наметнат во Македонија. Можеби Западот и има што да понуди, но ако Македонецот е умен и направи синтеза на позитивните работи од сите страни на светот, ќе направи од Македонија пристојно место за живеење.


Статијата е прочитана 474 пати.

Испрати коментар

Од: Стојан
Датум: 23.12.2008 08:49:47
Нотарите земаа замав и се недопирливи. Сакаат наводно да работат по Законот а вработуваат незаконски, лицата што работат кај нив сиромашно ги плаќаат и згора на тоа и не ги пријавуваат. Каде е Законот. Дали и таму партиската поделеност важи?
Од: Mila Stojanovska
Датум: 23.12.2008 10:54:19
Se slagam da ima notari koi ne rabotat kako so treba ama sepak ova sto e napisano e bez vrska od nekoj sto voopsto ne ni znae sto e notar ...ni kaj nas nitu pak vo stranstvo, zatoa pomalce komentiranje mislam deka poarno ke bide na nisto ne lici poveke drzavava i site luge vo nea.Si ima luge odgovorni koi sto treba da go sredat toa a vie podobro gledajte si ja svojata rabota za koja sum ubedena deka ne si ja vrshite kako so treba .

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Писма
Кој го изостави Шоров?
Да се заколe „овцата на Миле”!