Број 3327  четврток, 08 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Бизнисменот Блажо Тасев прогласен мртов за да се одложи судење

Лажната информација за смртта на Тасев ја доставил до кочанскиот суд поранешниот стечаен управник на „Саса“, Виктор Тодоров

Иван Бојаџиски

ШТИП - Виктор Тодоров, поранешен стечаен управник на „Саса“, го прогласил за мртов словенечкиот бизнисмен од македонско потекло, Блажо Тасев, кој во 2004-2005 година го купи рудникот за олово и цинк. Подоцна рудникот беше одземен од Тасев, даден на повторна продажба и купен од руската компанија „Солвеј“, која и денес управува со него. Бизнисменот Тасев, со кого вчера имавме средба во неговото родно село Чифлик во близина на Кочани, изјави дека е сигурен оти поранешниот стечаен управник, Тодоров, знаел дека тој е жив, но дека лажната информација за неговата божемна смрт ја доставил до кочанскиот суд со цел одново да се одложи процесот што го води против рудникот.

„Морав лично да доаѓам од Словенија во Кочани за да и' докажам на судијката Катерина Димитрова дека сум жив, а тоа да го потврдам и со пасош. Но, целта со моето прогласување за умрен е постигната. Наместо мојата тужба против ‘Саса‘ сега да добие завршница, рочиштето е одложено за цели шест месеци. На 24 декември повторно ќе доаѓам во кочанскиот суд“, вели Тасев.

За што, всушност, се работи? Завчера во Основниот суд во Кочани требало да продолжи процесот во случајот наречен „Блажо Тасев против РОЦ Саса“. Присуствувал правниот застапник на Тасев, скопскиот адвокат Славчо Секулов. Кога се очекувало почеток на процесот, судијката Катерина Димитрова констатирала дека тоа е неможно. За овој предмет имало поднесок од стечајниот управник Виктор Тодоров со кој се барало прекинување на постапката. Причина, Тодоров имал сознанија дека Тасев е починат!

„Реагирал мојот адвокат и информирал дека се работи за лага. Тој пред судот рекол дека итно, уште наредниот ден ќе се појавам пред судот за да докажам дела не сум покоен. Судот ја завршил постапката одложувајќи ја за шест месеци. Сметам дека тоа е смислено сценарио за ново одложување на процесот. Судството во Македонија не работи како што треба, но верувам дека, на крајот, правдата ќе победи“, рече Тасев и најави кривична пријава против Виктор Тодоров затоа што го прогласил за мртов.

Тасев тврди дека Тодоров е учесник во процесот на одземање на рудникот од негово сопствеништво и се плаш�� од можните законски реперкусии против него, поради што и на вака мизерен начин, настојувал да го одложува судскиот процес. Овој бизнисмен цели пет години бие битка за рудникот, кој во 2004 година го купи на јавен тендер, за подоцна да му биде одземен со изговор дека нема капитал да ја рестартира „Саса“.

„На суд ќе докажам дека рудникот ми беше одземен со грубо кршење на законите, а државата Македонија ќе мора да ми исплати милионска отштета. Да ме оставеа да ја рестартирам ‘Саса‘, ќе донесев уште единаесет словенечки фирми што беа подготвени да инвестираат во Македонија. Губитник во целата оваа фарса е Македонија и невработените што во тие компании ќе обезбедеа егзистенција. Јас сум Македонец по потекло, ја сакам родната земја и немаше да дозволам во рудникот да се работи погрешно, како што се прави во ‘Саса‘. Таму се вади руда само од срцето на рудникот, се експлоатираат богатите наоѓалишта, а се затвораат посиромашните, кои никогаш нема да можат да бидат ставени во функција, односно ќе бидат засекогаш загубени. Но, никој во оваа држава не контролира како се експлоатира рудник“, констатира Тасев.


#
Статијата е прочитана 3159 пати.

Испрати коментар

Од: Дарко Петров
Датум: 08.07.2010 10:03:49
Каква е таа судијка што го одложила рочиштето врз основа на поднесок на тужениот во кој само се изнесуваат сознанија дека тужителот бил починат, а не се приложиле никакви докази! Е вакви не треба да бидат ниту еден ден во судството, а камоли да земаат плата од 65.000 денари месечно. Каде е Судскиот совет да покрене барем постапка поради нестручно и несовесно работење. Па види богати го одложила и рочиштето за шест месеци! Браво!
Од: Veselinov Borko
Датум: 08.07.2010 10:11:50
Vo Makedeonija samo Makedonec nema pravo da bide uspesen biznesmen. Ako se raboti za nekoj Makedonski isselenik kako vo slucajot, vednas toj se vrzuva so nesto i za nekoj...........Makedonecot e vo gusta magla........
Од: вераг
Датум: 08.07.2010 11:14:52
Касе е сега Манасиевски дА БАРА ОТПОВИКУВАЊЕ НА ОВОЈ СУДИЈА? А што е со неговите фалби дека судењата сега се побрзи?
Од: prjatel
Датум: 08.07.2010 12:24:08
Мало појаснување за Бојаџиски,Тасев Блажо е обицен сервисер на стари акумулатори во Словеннија,Тој нема поима од рударсто.Него го искористија некои македонски лопови му дадоа пари и тој требаше во свое име а за овие лопови да ја купи Саса.Градоначалникот на Карпош Стевче Јакимовски,тогашен министер за економија го спаси рудникот Саса да не падне во рацете на лоповите.Господине Бојаџиски добро би било реално да ја известиш македонската јавност,затоа обратете се кај господинот Јакимовски и ке ја дибиете правата вистина.Јас немислам дека Вие не ја знаете.

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Тајниот град Скопје
Целосна партиска војна поради инцидентот
Бесен на Кит Ричардс поради биографијата
„Портокаловите“ слават
За некого бизнис, за некого хоби, винариите се множат
Уцени за свидетелства
Летен колаж
Не се умира во убавина, ама може да се засени Кројф
„Скопје 2014“ не запира, ќе се гради подземен паркинг кај Уставен суд
Карикатура
Англичаните го копираат германскиот модел на работа
На Скопје му требаат поалтернативни уметнички дела
Стил
Кристијано Роналдо плати 10 млн. фунти за синот
Уругвајците со крената глава