Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

Нови санкции за брокери

Комисијата за хартии од вредност ја санкционира брокерската куќа „Битола брокер“, која доби забрана за вршење на сите услуги со хартии во вредност во рок од 30 работни дена. Брокерската куќа треба да плати и три глоби од по 4.000 до 5.000 евра, а одговорното лице казна во износ од 3.000 до 6.000 евра. КХВ привремено за период од 30 работни дена му ја одзема дозволата за работа на овластен брокер вработен во брокерската куќа „Илирика инвестментс“, кој тргувал со налог што не бил потпишан од клиентот. Казнети се и брокерската куќа, која треба да плати глоба од 4.000 до 5.000 евра, и одговорното лице од 1.000 до 2.000 евра.

Берзата и натаму паѓа. Вчера отиде во минус за 1,41 отсто. (С.М.)


Статијата е прочитана 296 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Нафтата поскапе на над 43 долари
Отворена Стопанската комора на Македонија и Турција
Сите македонски рудници пред затворање
Не се знае колку енергија ни треба за 2009 година
„Тојота“ очекува загуба прв пат во историјата
Фирмите уште не знаат за полесното царинење
Колку ќе расте БДП - Ставрески контра Груевски
Бизнисот бара уривање на визните бариери
Еуродизелот поевтини за четири денари
МЕПСО во Европската асоцијација на оператори