Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Политика

ДПА предлага нов Закон за јазиците

Генералниот секретар на ДПА, Имер Алиу, вчера успеа повторно да го отвори прашањето за Законот за употребата на јазиците на седницата на Комитетот за односи меѓу заедниците. Иако на дневен ред беше утврдување на агендата за работата на Комитетот, тој побара од членовите да расправаат за новиот законски текст за употребата на албанскиот јазик изготвен од ДПА.

Претседателот на Комитетот, Џевад Адеми, го отфрли ваквиот предлог и побара за него да се расправа на некоја од наредните седници откако ќе се утврди агендата за работата на Комитетот по доставените предлози на претставниците на етничките заедници. По ова Алиу го обвини Адеми од ДУИ дека со тоа што одбива да го стави нивниот Предлог-закон на дневен ред само ја извршува партиската задача. „Ниту јас, а ниту еден друг политичар не сум слушнал да изјави дека Законот за употребата на албанскиот јазик е перфектно решение и дека со тоа е затворено ова прашање. (Св.У.)


Статијата е прочитана 469 пати.

Испрати коментар

Од: Nikola
Датум: 17.12.2008 06:55:38
Oсвен максималистичките барања за правата на Албанците, дали ќе доживееме ДПА и ДУИ да ги чуеме како предлагаат и реализираат економски мерки со кои ќе почнеме да излегуваме од сиромаштијата?
Од: od tetovar albanec
Датум: 17.12.2008 10:48:56
kakva ekonomia kogaj albancive se bez rabota nemamo prava tie ni trebat fala bogo pecalbarive ni prakat po 1000 evra mesecno i dobro ziveme

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Политика
ДИК и Венециската комисија во акција за фер избори
НСДП оспори одредба од Деловникот
Двојна награда од ЕУ за Алсат М
ЕУ да се заложи повеќе за медиумите
Додовски најсериозен кандидат за лидер на ВМРО-Народна
Бура околу наградите „Јасмин“
ВМРО-ДПМНЕ во Куманово игра на поделбите на СДСМ
Штипската опозиција ги откри адутите за градоначалници