Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економи��а
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Хроника

Рестрикции

Без вода на плус 40

Ангел Данов

Тиквешани со часови остануваат без вода за пиење. Рестрикцијата и годинава стана секојдневје иако се ветуваше брзо решавање на проблемот со водоснабдувањето кога се покачи цената на водата за пиење. Наместо да се разладуваат, Тиквешани на плус 40 се принудени да полнат пластични шишиња и кофи. Во Кавадарци има дневна рестрикција од 12 до 14 часот и ноќна од 00 до 05 часот. Граѓаните велат дека рестрикцијата трае многу подолго од официјалните термини. И во Неготино се зголемија рестрикциите - од 8 часа дневно на 12 часа, а повисоките зони во градот немаат вода и по цел ден. Граѓаните ја бараат вината во локалната самоуправа и во „Комуналец“.

„Во Неготино има рестрикции на вода и во зимскиот период, а во лето, кога ни е најпотребна, за жал, ја немаме. Еве ова е водата што ја полниме за да можеме да одржуваме лична хигиена, а и за да ги извршуваме работите дома“, се жали Зорица Витанова од Неготино. Во иста насока се и коментарите на другите граѓани од Неготино и од Кавадарци. Сите негодуваат за покачувањето на цената. Велат, кога не' убедуваа да ја покачат цената на водата ни ветуваа и редовно водоснабдување, но нема ништо од тоа. „Сега сме принудени да се тушираме со шишиња. Притисок нема, не можеме да ги вклучиме ниту машините за перење“, коментираат граѓаните.

Од ЈП „Комуналец Кавадарци“ велат дека граѓаните ненаменски ја трошат водата за пиење. Некои дури наводнувале бавчи и лозови насади. За сите нив ќе има санкции. Граѓаните, пак, коментираат дека плаќаат вода и сакаат редовно да ја има во чешмите.

Од неготински „Комуналец“ потврдуваат дека има проблем со водоснабдувањето. Причините ги наоѓаат во зголемената потрошувачка на вода. Наместо досегашните 70 л/сек, кои што се обезбедуваат од регионалниот водовод „Лукар“, сега, како што велат оттаму, се трошат двојно повеќе. Комуналци смируваат дека проблемот ќе се надмине со искористување на кредитите што им се веќе одобрени за тоа.


#
Статијата е прочитана 1276 пати.

Испрати коментар

Од: Чича Мите до тиквешанци
Датум: 18.07.2011 08:24:22
Драги мои ! Имаше еден забавен серијал кој се викаше :„Баравте - гледајте“ (српски = „Тражили сте - гледајте“). Кога ги избравте дпмнеовските градоначалници што си мислевте ??? Тие поставија директори на јавните претпријатија - се „мој до мојега“ полуписмени шверцери и „хохштаплери“. Е па од главата си патиме. И уште полошо ќе биде, само да си знаете....
Од: Здравко Боксерот
Датум: 18.07.2011 08:48:13
Тој што треба да го реши водоснабдувањето во Кавадарци не е во можност да ја осети кризата со вода затоа што не е излезен од луксузни хотели со неговите швалерки! Градоначалникот Александра Панов -Цано се колнеше со икона на гради дека тој е дете од сиромашка лозарска фамилија, дека знае што е лозарска мака и дека прво што ќе реши е водоснабдувањето во Кавадарци. Само што дојде на власт-вториот ден купи џип од 100 000Евра, купи стан во Кавадарци и стан во Скопје, секој ден е во Солун, пола вработени во Собрание на Општина Кавадарци му се швалерки, па дури и на Здраве боксерот вереницата ја фати. И генерал Стојков дојде со светата тројка од ВМРО и го измлати до коска, ама бадијала, оваа побелена фаца пак не се вразуми. Е Цано Цано, тешко на ВМРО со гномови како тебе, тешка специја си, се виде колку ти фаќа мозокот, само до кога овој напатен лозарски народ ќе те трпи, кога ќе го кркаш на среде плоштад како Здравко што те искрши во Велес. И не ��е рестрикциите од 12 до 14ч, туку од 11-16ч!
Од: Kavadarcanec
Датум: 18.07.2011 10:49:47
Aleksandar Panov ili popoznat kako Cano oFcata ili popoznat kako Diviot Kopac, negoviot drugar vo JP Komunalec Ilija i slicni na niv kupuvaat stanovi i dzipovi....za drugi raboti nemaat vreme. Takvite mora da se iscistat od VMRO, posto smetaat na rejtingot na partijata, no greskata e na Gruevski koj trebalo da prasa koj stava za gradonacalnik, koj mu e tatko, od koe selo e i sl.
Од: Asan od Krivolaka
Датум: 18.07.2011 10:55:01
Ej Zdravko Boksere, pa ti si cuknat malku koga kako vulkan isfrlas tolku zakani, a samiot nisto ne mozes da napravis. Stram da ti e Zdravko, pa ti si stanal edna obicn kuKAVICA a ligaviot gospodin gradonacalnik i natamu ke ja uziva svojata prikazna zasto vo Kavadarci koe nekogas bese poznato kako Grad Heroj, sega tamu ziveat straslivci i kukavici. Gospod neka vi e na pomos!

Најди! во Утрински
Хроника
Државата ќе заплени стан од најблиските на Даравелски
Жена се удавила во Треска
Скопјанец пронајден мртов во хотел
Гевгеличанец загина во сообраќајка
Струен удар усмрти брачна двојка

"""