Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
22.05.2012, 18:53

Писма - Кокошарниците на „Савана“

Славчо Филипчев

Деновиве на електронските и во печатените медиуми туристичката агенција „Савана“ на големо ја рекламира својата понуда.

Понесен од атрактивната понуда, и јас решив да заминам на седум дена во Лептокарија. Цената на нивната понуда беше, да речеме, на износ од икс денари и тоа со вклучен превоз. Требаше да заминам од Охрид. За да го реализирам патувањето, ме упатија до охридската туристичка агенција „Вис Пој“ каде што требаше да ги средам сите формалности. И наместо да ја платам рекламираната цена, таму ми изготвија два ваучера со повисок износ, а за транспортот што го обезбедуваат не добив никаква бенефиција. Значи, платив повисока цена за престој, плус мој трошок за транспорт. Секако, бидејќи заминував следниот ден, се согласив да го платам бараниот износ.

Стигнав во Лептокарија. На ваучерот стои дека треба да се сместиме во вила именувана како „Ерато“. Никакви други информации за локацијата на „вилата“. По потрагата, ја најдов „вилата“ на која со големи букви пишува Хотел „Ерато“. Тоа е една најобична семејна куќа, дури би рекол со мизерен изглед. Во нејзиниот влез еден голем рекламен пано на „Савана“ и скали што водат кон собите на горните катови. Каква рецепција? Ниту некој да те пречека, ниту, пак, да те упати кон собата која сте ја резервирале. Пред вратата, исто така, најобична улична чешма. Седнавме околу неа и чекавме некој да не' праша што чекаме. Чекајќи, малку нервозно почнавме да разговараме помеѓу себе. Во тој момент, помина и Х.Р. (наш граѓанин сместен во истиот објект), ни се обрати и не' упати како да дојдеме до грчките „кирии“ кои треба да не' сместат. Тоа значеше дека треба да одиме во друга семејна куќа (граничи со хотелот) и таму да побараме помош. Така и беше. Грчката „кирија“ не' искачи по скалите, ни ја покажа собата, која почна тогаш, пред нас, да ја подготвува за престој. Си замина. Повеќе не ја видовме. Се сместивме. Паркинг-простор – улицата на која е забрането паркирање или ако сакате да не ве казнат, тогаш возилото треба да го паркирате премногу далеку.

Но, изненадувањата само што почнаа. Собата, пространа, трокреветна. Меѓутоа, ако со својата поубава половина сакате да спиете на брачниот кревет, ќе ви биде потребна мотка за прескок. Оној што спие до ѕидот нема никаква можност нормално да дојде до своето легло.

Бањата (ако може така да се нарече просторот кај тоалетот – приказна за себе). Лавабото во големина од 20х10 сантиметри со една најобична чешма, како оние од сретсело. Топла вода? Што сте смешни. Никогаш ја нема. И ако случајно се навалите да си го измиете лицето, со газот ќе удрите на спротивниот ѕид. Мора да се миете исправен. А наутро, за да добиете топла вода ,тушот мора да тече најмалку десетина минути. Се' е минијатурно. Небаре правено за џуџињата на Снежана.

На влезната врата од собата, саванци залепиле една страна текст со инструкции за однесување на гостите (посебно иритира оној под точка 3 што се однесува на „куќниот ред во објектот“), небаре во собата престојуваат вандали. И се виде каков ќе биде одморот. Кулминација на нервоза.

Тргнавме да се издуваме малку покрај море. Излегувајќи од „вилата“, одново се сретнавме со Х.Р., кој не' покани на кафе во својот „апартман“. Отидовме. Тој овде дошол со свои пријатели (М.Ј.), а ги сместиле на приземје. Нивните апартмани, пак, немаат никаков прозорец. Само една врата, покрај која може да минува секој. Ноќе вратата мора да биде затворена. Луфтирање или, пак, ноќен ладен воздух не можете да имате. Небаре фурна. Следниот ден дојдоа уште двајца мои познајници (Ј.Д.). Истата песна во саванската „вила“ „Ерато“.

По два дена го напуштивме објектот и назад во татковината.

По враќањето дома, се јавив во „Савана“. Соговорник ми беше извесна Ана Крстевска, која се претстави како Ass.Sales Manager. Рскоти плускоти – што ќе речат галичани.

Патем и јас сум некаков станодавец во Охрид. Меѓутоа, мојата понуда во однос на онаа од „Савана“ може да се вброи во понудата на синџирот „Хилтон“


Статијата е прочитана 1059 пати.

Испрати коментарИ што сега
Во Чикаго полошо отколку во БукурештMilan, 23.05.2012 01:29:09
Iskreno nemav namera na ova da komentiram, no slucajno go procitav imeto *ERATO*, vila/hotel vo koj lani i jas prestojuvav tamu. Malku me cudi tekstov, bidejki vo sobata vo koja sto bevme nie smesteni (na vtoriot kat) bese sve vo red. Dovolna prostrana, so mala kujna, terasa(nemase nekoj poseben pogled), zadovolitelno kupatilo. Tocno e deka parking nemase, pa se snaogavme koj kako znae, no tekstov mi e premnogu cuden, duri iskreno i ne veruvam deka imalo takvi sobi.(ne tvrdam deka nemalo) Nemam namera da ja branam agencijata, pisuvam cisto onaka kako jas pominav. Za parite koj gi plativme, bese korektno i zadovolitelno.
slicno iskustvo so savana..., 23.05.2012 09:44:13
Leto 2009-ta se spremame za 7 dena odmor so drugar u naj sezona. Posto ne ziveam u MKD ostaviv se na nego i mu rekov od se sto ke mu ponudat za privaten smestaj da zame najdobro i najskapo od ponudenoto. I on siguren za uslugite na Savana iako gi nemal nikad probano predhodno i po preporaka, uplativme 7 dena u apartmani so 4 dvzdicki vo Nidri so nas prevoz. Vo Savana na moeto prasanje pred trganje lici li ova na nesto? - Ma decko ova e vrvno smestuvanje, pa ova e nesto najdobro u Nidri. :) Ja znam deka prodazbata e najvazna vo biznisot, ama kriteriumi i cesnost se uste povazni ako mene me prasate. Samo za primer, apartmenite so 4 dzazdicki ni baraa 5 EUR na den za klima (ova i den denes ne mi se veruva) a za sobata nemam ni vreme ni mesto da vi ja opisam. Od 7 nokevanja iskoristivme 5, a i toa bese mnogu ako me prasate mene. P.S. Bese daleku od najdobro vo Nidri :):):) Od togas ne koristam uslugi na MKD agencii, organiziram se sam preku net i verujte mi do sega ne sum se pokajal.
лекар од провинција, 23.05.2012 11:36:06
Со Савана летуваме неколку години по ред во Грција ,и сега имаме уплатено за Тасос и сме многу задоволни.Работат на принципот договорено -реализирано ,а условите што ги нудат за тие пари се супер.
citatel, 23.05.2012 13:19:54
Ne razbiram sto ocekuvaat lugjeto da dobijat za tie pari?Ne znam kakov e toj objekt, no znam kakvi ceni nudi Savana pa zatoa ne mi ejasno sto ocekuval gospodinov, hotel so 5 zvezdi? Site znaeme koi se uslovite za smestuvanje vo grckite sela na more i koi se cenite za istoto.Sekoj komoditet se plaka a gospodinov em ne e spremen da plati povekje em saka prva klasa objekti.
Катерина, 23.05.2012 14:47:09
Не го разбирам коментарот на господинот. На што се жали? Провери претходно кај оди? Има една поговорка - колку пари толку музика! Не ја гледам вината на агенцијата во случајот!
do citatel, 23.05.2012 20:27:44
gospodinot ednostavno prikazal deka dobil prejak marketing za ona sto trebalo da go dobie

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Недела
Грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 9°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |