Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
12.10.2012, 19:56

(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од ХрватскаРакитиќ со гол од 40 метри во второто полувреме им донесе голема победа на Хрватите (2:1) на „Филип Втори“

Известува: Никола Бурагев

Македонската фудбалска репрезентација го доживеа вториот пораз во квалификациите за СП 2014, откако вечерва на преполниот „Филип Втори“ загуби од Хрватска со 1:2 (1:1).

Творец на триумфот на Хрватите беше Иван Ракитиќ кој со гол од слободен удар од 40-тина метри во 60. минута го изненади подизлезениот Богатинов. Македонија поведе со голот на Ибраими по 16 минути игра, а израмни Чорлука во 32. минута.

Македонија беше во најмала рака рамноправен противник, но повторно една наивна грешка ја чинеше пораз. Ова беше прва победа за Хрватите во вкупно третото гостување во Скопје, а втор триумф во овие квалификации, покрај нерешениот исход со Белгија.

Македонија ќе има шанса за поправен веќе во вторник, кога на „Филип Втори“ гостува Србија, која вечерва дома загуби од Белгија со 0:3. Нашата репрезентација ќе биде ослабена со неиграњето на капитенот Горан Пандев, кој вечерва заработи втор жолт картон.

(90') Крај на натпреварот. Среќна победа на Хрватска од 2:1. Во третата минута од судиското надополнување, гостите можеа и поубедливо да слават, но Калиниќ од слободен удар ја погоди стативата.

(86') Голема прилика за Хрватска. Калиниќ сам пред Богатинов шутира крај голот.

(83') Шанса за Македонија. Николче Новески од изгледна позиција бие над голот.

(77') Голема шанса за Хрватска. Нововлезениот Калиниќ сам пред голманот Богатинов шутираше покрај голот.

(72') Замена во хрватскиот национален тим, Калиниќ наместо Јелавиќ, додека кај Македонија Грнчаров влезе на местото на Шиков.

(60') ГОЛ за Хрватска. Иван Ракитиќ од слободен удар од 40-тина метри го изненади подизлезениот Богатинов за водство на Хрватска од 2:1.

(50') Македонија подобра на почетокот на вториот дел. Горан Пандев ја измеша хрватската одбрана и беше соборен во шеснаесетникот, но судијата Расусен не покажа на белата точка. Свирежи и незадоволство на трибините.

(45') Крај на првото полувреме. Завршницата на првиот дел им припадна на Хрватите кои во финишот неколкупати опасно се заканија. Според прикажаното во почетните 45 минути, нерешенот резултат 1:1 е најреален исход. Македонија поведе преку Ибраими во 16. минута, а израмни Чорлука во 32. минута.

(32') ГОЛ за Хрватска. Ведран Чорлука по корнерот на Ракитиќ го совлада Богатинов. Хрватскиот дефанивец од Локомотив Москва беше оставен сам од нашата одбрана и не му беше тешко да ја затресе мрежата.

(31') Хрватска повторно се закани. Ракитиќ кус по додавањето на Манџукиќ од левата страна.

(26') Првиот удар за Хрватска го упати Јелавиќ по корнерот на Ракитиќ. Со глава биеше за малку над голот.

(16') ГООООООООООООООЛ за МАКЕДОНИЈА (1:0). Агим Ибраими на додавање на Ристиќ со шут по земја го совлада Плетикоса за еуфорија на „Филип Втори“.

(13') Игра на средината на теренот, без посериозни закани кон двата гола. Хрватска изведе еден корнер, а жолт картон во нашиот национален тим доби Стевица Ристиќ.

(20:32) Натпреварот започна, а во истовреме во рамките на нашата група 1, Србија во Белград ја пречекува Белгија. Во 20.45 часот почнува натпреварот Велс - Шкотска.

(20:21) Громогласна поддршка за Македонија од 35.000 грла на преполнетата Арена „Филип Втори“. Фудбалерите од двете репрезентации и судиската тројка предводена од Данецот Расмусен излегоа на теренот во исчекување на интонирање на државните химни.

(20:08) Состави: Македонија (4-2-3-1): Богатинов, Георгиевски, Попов, Новески, Шиков, Тричковски, Шумуликовски, Ристиќ, Пандев, Демири, Ибрахими. Селектор: Чедомир Јаневски.

Хрватска (4-4-2): Плетикоса, Стриниќ, Шимуниќ, Чорлука, Ракитиќ, Вукојевиќ, Јелавиќ, Модриќ, Срна, Манџукиќ, Перишиќ. Селектор: Игор Штимац.

Мечот ќе го суди Петар Расусен од Данска, а ќе му помагаат сонародниците Хенрик Сондерби и Ларс Рикс.

(20:01) Фантастична атмосфера на арената „Филип Втори“ во Скопје, каде за околу половина час ќе почне квалификацискиот меч за СП 2014 меѓу Македонија и Хрватска. И двет:е репрезентации веќе се загреваат на теренот, а стадионот е скоро исполнет.

ФОТО: Петр Стојановски


Статијата е прочитана 5733 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ КупотStojko, 12.10.2012 20:56:28
Bravo za Ibraimi, da zivee bratstvo i jedinstvo.
Mile, 12.10.2012 22:40:07
Vednas da si dade ostavka trenerot tolku ima znaenje samo se fali deka moze da napravi nesto sramota.Ima podobri treneri od nego .
staridab, 12.10.2012 22:43:00
definitivno zasluženo...kvalitetot pobedi

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |