Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
27.06.2012, 16:59

Карл Билд се заложил и Македонија да почне преговори

Поддршка за македонските интеграции од шефот на шведската дипломатија

Шефот на шведската дипломатија, Карл Билд, на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ во Луксембург, се заложил за почнување пристапни преговори со Македонија, јави дописникот на МИА од Гетеборг.

Почетокот на преговорите со Македонија, кој повеќе години е блокиран поради долготрајниот спор за името, беше повод на состанокот во Луксембург поголем број земји-членки на ЕУ да изразат мислење дека станува збор за чудна ситуација. Но, Грција не се повлече во своите ставови и затоа на Македонија и' останува да продолжи да чека, пишува шведскиот дневен весник „Дагенс-нихетер“.

Шведска вообичаено е една од земјите-членки кои се најголеми приврзаници на проширувањето на ЕУ. Сепак, кога се дискутираше прашањето за почеток на преговорите со Црна Гора, Карл Билд беше најгласниот противник.

„Ние и повеќе други земји-членки во ЕУ бевме посебно загрижени поради организираниот криминал во Црна Гора“, рече Карл Билд на прес-конференција во Луксембург, откако беше донесена одлука да и' се овозможи на Црна Гора да ги почне пристапните преговори. (МИА)


Статијата е прочитана 164 пати.

Испрати коментарТрајанов побара да се ревидираат трошоците за спомениците
Горан Бошевски - в.д. претседател на Кривичен суд
Опозиционерството ги зближи Бранко и Љупчо
Господин Ѕвезда!
Европа како Америка
Прием на Суверениот воен ред на Малта
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Самарас му пиша на Брисел
Интервју - Коцев нека се подготви за нов пораз
По кој критериум ќе се избираат новите полицајци?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |