Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Култура

„Среќна Нова ’49“ за крај на „Пред актерот - простум“

Денеска со проекција на култниот македонски филм од 1986 година „Среќна Нова ’49“ на Столе Попов завршува десетдневниот циклус на Кинотека на Македонија, насловен „Пред актерот - простум“. „Среќна Нова ’49“ е филмот кој направи голем успех кај нас и во цела Југославија, освои голем број награди, беше југословенскиот кандидат за „Оскар“ и, она што е најважно, придонесе за подемот на македонската кинематографија. Филмот е направен според сценариото на Гордан Михиќ и се навраќа на карактеристичното време по Втората светска војна. Главните улоги во овој филм ги играат: Мето Јовановски, Александар Ацо Ѓорчев, Петар Арсовски, Душко Костовски, Мите Грозданов, Милица Стојанова, Гоце Тодоровски, Синоличка Трпкова, Светозар Цветковиќ, Владица Милосавлевиќ и други. Проекцијата е во 20 часот во Кинотека на Македонија, а влезот е бесплатен. (С.У.)


Статијата е прочитана 161 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Културата ни е на интензивна нега
Спотот „Македонија вечна“ од денеска на Си-Ен-Ен
Во Битолската епархија иконите препуштени на забот на времето
Свечена изведба на „Тапани во ноќта“ во Прилеп
Ретроспективна изложба на Драган Петковиќ
„Травијата“ за Нова година
„Најубавата - невестински фустани од 19 век до денес“