Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Култура

Сe бара оставка од директорот на МОБ

Советот на Синдикатот на Сценско-музичките уметници прексиноќа на седница одлучи да побара оставка од генералниот директор на МОБ Дејан Прошев поради случувањата околу патувањето на фестивалот „Кантарена“.

Во образложението на ова барање се наведува дека Прошев манифестирал неодговорност кон своите вработени пред, за време и најмногу по враќањето од патувањето на Македонската Опера и Балет во Безие, Франција. Тие наведуваат дека, по голготата што ја поминале на ова патување, директорот Прошев, како организатор од македонска страна, не нашол доблест јавно да им се извини на ансамблите за се' што таму преживеале. Му забележуваат и на контрадикторните изјави, дека МОБ била изманипулирана од организаторите на фестивалот, за потоа одговорноста да ја лоцира во членовите на оркестарот кои одбиле да настапат, поради што бараат негова неотповиклива оставка.

На сето тоа Прошев во соопштението до медиумите вели дека луѓето кои бараат оставка од него воопшто не биле дел од турнејата на МОБ на фестивалот во Безие, па поради тоа и немаат директен увид во случувањата и непријатностите ��а кои наишле од страна на организаторот. Тој вели дека биле направени крајни напори за да се надминат недоразбирањата со организаторот. „Стојам зад ставот дека уметникот треба да ја стави уметноста пред се' и да настапи без разлика на личните, субјективни и заткулисни фактори. Ансамблот на националната куќа требаше да ја одигра претставата и со подигната глава да се врати во Македонија“, пишува во писмената изјава на директорот Прошев.


#
Статијата е прочитана 572 пати.

Испрати коментар

Од: mene
Датум: 18.07.2011 12:29:34
Toa shto ne bile na turnejata tie shto baraat ostavka od Proshev, ne znaci deka nemaat pravo da ja pobaraat taa ostavka vo ime na celata kukja koja sindikatot ja predstavuva. Koga nekoj e neprofesionalen i nema ramenja da direktoruva so takva ustanova, sam treba da si ja ponudi ostavkata, a ne da ceka da go baraat toa od nego, pa da se pravda prefrluvajki ja vinata na drugi i napagjajki si gi kolegite. Strashno!
Од: Читател
Датум: 18.07.2011 13:05:11
Постојано се сака да се тргне вниманието од сржта на проблемот, а тоа е фактот дека не се настапи во Безие, а наместо да се настапи некој (членовите на оркестарот пред се') се излежаваа на плажа, што значи тоа е напуштање на работно место и треба да биде казнето. Се надевам дека Прошев ќе има храброст да додели неколку отказни решенија!!!
Од: konsternirani
Датум: 18.07.2011 14:23:37
Dvacija na kulturata, se karaat kako strinski... filozofija palanke, na delo, samo za zhal tamu kade shto najmalku i' dolikuva! tolku od kulturata
Од: citatel
Датум: 18.07.2011 18:16:18
Do citatel---Kako da se nastapi vo Bezie so dvajca bolni solisti,so pola rasplakan hor,bez solist od baletot,bez generalna proba(znaci nemas poima akustika,podloga za igranje na baletot oset za prostorot-bitno e za koreografijata),so muzicari koj sto ne duvnale ili otsvirele ton pet dena pred toa pominale vo avtobus,i na krajot na kraistata podrska od direktorot ili barem malce pottik za pretstava.Aj molim te da mi odgovoris pa kje ti kazam za setanjeto vo kampot "Elesec"vo koj bevme smesteni kako butavme leb i sirenje dva dena.pozdrav
Од: Згаден
Датум: 18.07.2011 18:18:42
До „Читател“: Кога ќе сместиш некого покрај плажа не очекуваш белки дека ќе ака низ шума!? Зарем не постоеше и варијанта да се настапи без орестар, па сепак и таа беше отфрлена? Дали тоа значи дека и останатите „неоркестрирани“ мислат исто?? Или и за ова имаш ингениозно објаснување??? Секој ракводител со тронка образ и совест, дури и да не сноси милиграм вина, сепак ќе се извини пред своите вработени барем за тоа што скандалот се случил во неговиот мандат и под негово раководство. Логично, нели!
Од: citatel
Датум: 18.07.2011 19:33:27
Kakvi gluposti od sindikatov cita,.Peticii.Pa ova ne e socijalizam.Nitu oni postavuvaat niti smenuvaat.Prvo da si gi procitaat ovlastuvanjata kako sedndikat.Prvo i osnovno ne gi ivrsile rabotnite zadaci(uste vo stranstvo).Znaci teska povreda na rabotni zadaci.So se sendikat koj podrzuva ova se brka od rabota vo cel svet pa i kaj nas.Sendikatot se diletanti i nerabotnici izgleda!

Најди! во Утрински
Култура
Од уметност можеш секаде да живееш
Најџел Кенеди ја крена публиката на нозе
„Галичка свадба“ една и единствена
Пулески го гледа Галичник
Фуриозен настап на Трпчески во Нов Зеланд

"""