Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
14.03.2012, 19:58

Мислења

Страв ми е да отворам чипс

Петар Арсовски

Имаше серија настани низ кои, под еден или друг изговор, беше ограничено или укинато правото на слободен говор или јавна дебата

Верувам, секој кој живее во Центар се обиде да се пронајде себеси на неодамна објавените списоци, според кои, наводно, ВМРО-ДПМНЕ водел евиденција и ги планирал предизборните активности во општината. Постоењето на ваквите списоци, доколку е точно, истовремено е импресивно, застрашувачко, но и помалку смешно. Она што е импресивно е дека партијата има капацитет да состави, менаџира и одржува списоци по кои работи на терен, што претставува еден голем и комплициран проект, особено ако претпоставиме дека вакви списоци постојат за поголемиот број општини во државата, најмногу затоа што проектот не завршува со составувањето на списоците, туку по истите се планираат и локални акции, теренска партиска работа, таргетирање на гласачи и слично. Застрашувачкиот дел на проектот е секако сериозното нарушување на приватноста, дилемата како партијата дошла до сите тие податоци, како и стравот дека некој некаде ве води во каков и да е список, и по тоа ве „книжи” на една или друга страна. За среќа, постои и смешен дел, а тој е дека во најголем дел, списокот е едноставно неточен, односно аматерски направен. Кога видни членови на раководството на СДСМ се во списокот наведени како „неопределени”, тогаш во тој список и не треба да се има премногу доверба.

Кога сме веќе кај списоците, треба да се спомене дека очигледно постојат и други, потајни „списоци”, а тие се на теми и луѓе на кои треба да им се одземе јавниот простор и правото на збор. Ни претходеа серија настани низ кои, под еден или друг изговор, беше ограничено или укинато правото на слободен говор, на учество во јавната дебата. Да ги споменам само најважните: онаа трагикомична епизода со Љубчо Георгиевски во Х/О, каде што прво тонот наводно се расипал, па потоа не се снимаше емисијата повторно, демек гостинот ќе ги знаел прашањата, како да го распрашуваа за некои државни тајни; потоа необјавувањето на колумна на опозициски колумнист; па на крајот последната епизода со емисијата на Васко Ефтов. Овие инциде��ти, иако навидум спорадични, сепак претставуваат основа за сериозна опсервација и причина за загриженост.

Да се разбереме, јас не сум голем љубител ниту на Георгиевски, ниту на Ефтов, напротив, најчесто интимно силно се противам на тезите и заклучоците кои овие автори ги застапуваат. Исто така, не ми се допаѓа ни фактот што некои партиски членови низ „колумни” тераат политичка пропаганда. Но, до последен здив ќе се борам за нивното право тие, за мене погрешни тези, непречено да ги застапуваат. Основа на секоја демократија е одлучувањето на граѓаните, а основа на секое одлучување на граѓаните е слободен пристап до информација и спротивставени мислења. Затоа плурализмот е основа на секој демократски систем, и претставува апсолутна аксиома, а не пригоден аргумент.

Дополнително, јас немам увид во уредувачката политика на медиумите кои се овде предмет на дебата, ниту во одлуките на нивните уредници, и сигурен сум дека некои од тие одлуки се принципиелни. Но, сепак дамките се направени, трендот останува, а тој е загрижувачки. Како граѓани и држава, ако имаме избор, повеќе би требало да имаме пр��многу контроверзни ставови одошто премалку. Токму затоа овој тренд е алармантен, зашто забраната станува прелесна, премногу секојдневна. Забраната за емитување и објава мора да биде последна алтернатива, краен чекор, а не лесно достапно средство. Особено затоа што ваквиот принцип очигледно е селективен, односно за некои контроверзни текстови и емисии важи, а за некои не. Еклатантен и поразителен е фактот што единствени на удар се контроверзните автори кои го застапуваат опозицискиот дел од политичкиот спектар. Истовремено, новинарските текстови, колумни и емисии кои ја застапуваат позицијата, и покрај фактот што се барем исто толку ако не и повеќе „жешки”, радикални, и навредливо поттикнувачки, не се на ниту еден начин предмет на уредничка опсервација, ниту пак авторите на тие текстови се наоѓаат под каков било притисок, иако вториве се поневоспитани, порадикални и, секако, послаб новинарски производ.

Затоа, неизбежен е заклучокот дека целиот амбиент суштински еманира од власта, притоа ограничувајќи го јавниот простор и политичкиот дискурс. Во оваа ситуација, средината во која оперираат медиумите неизбежно создава уредувачка култура на претпазливост кон власта, која на моменти се граничи со автоцензура. За жал, на крајот, од оваа атмосфера најголема штета ќе имаат токму уредниците и медиумите кои посегнале по оваа алатка. Власта мудро ќе гувее, авторите на текстовите и емисиите ќе најдат алтернативен медиум за пласман, особено што во денешно време, со пролиферацијата на интернет-порталите и социјалните мрежи невозможно е да се контролира дебатата или пласманот, а до јавноста секако овие ставови и тези ќе допрат, на еден или на друг начин. Оштетени остануваат медиумите кои ги забраниле текстовите, кои потоа ќе бидат заглавени во потребата таквата одлука да ја бранат и пред фелата и пред јавноста, а ниту на еден од тие два форума не можат да се надеваат на попусливост, а најмалку кај сопствената публика, која ќе има тенденција да ги игнорира.

На крајот, ако овој тренд продолжи, ќе дојдеме до апсурдна ситуација: ќе земеш чипс, ќе пуштиш телевизор – владата. Гасиш телевизор. Ќе пуштиш радио – владата. Гасиш радио. Ќе земеш весник, и таму владата. Ќе го фрлиш весникот. И потоа, нормално, страв ти е да го отвориш чипсот...

(Авторот е магистер по политичка комуникологија)

Наш ставОбјавувањето колумни и мислења од надворешни автори е одраз на намерата на „Утрински весник“ да биде моќен и влијателен глас на заедницата. Но, напоменуваме дека не се согласуваме секогаш со ставовите што ги изнесуваат некои од нашите колумнисти, особено кога станува збор за лични дисквалификации, етикетирања без основа и извртување на контексти со цел да се наштети на друга политичка личност или личност од која било сфера. „Утрински“ се оградува од таквиот речник и конотации и ги смета за непримерни во јавната комуникација.


Статијата е прочитана 2820 пати.

Испрати коментарОтплеткување на пајажинатаB. Betinski, 15.03.2012 00:54:39
Ako imate stav koj go soopstuvate i branite javno vie, prakticno, ubeduvate grupa, socio-sloj ili nacija vo vrednosta na toj stav. Toa moze da go pravite meko i mlako, so neupadliv recnik i stil, a mozete i tvrdo i „plameno“. I ednoto i drugoto e usloveno od vasite nameri/celi, licni sposobnosti i afiniteti. Vo toj pogled edna mlaka i meka retorika ne e pomalku „propaganda“ od tvrda sto znaci, od svoja strana, deka nema tolku stroga granica megju prosta komunikacija, otvorena ili skriena manipulcija, odnosno brutalna propaganda. Veruvam deka vi se poznati tie raboti i zatoa me cudi vaseto objasnenie deka, makar sto ne se soglasuvate so Evtov ili Mickovski, vie ke se borite da bidat objavuvani. Imeno, vaseto soglasuvanje ne moze da bide neporeklivata mera za toa kolku tie se (ili ne se!) vo pravo.
Izmesteni vrednosti, 15.03.2012 01:32:56
Vo ovoj moment najvece bi posakal da se Branko vrati na vlast, pa da poletat perja na site strani. I veruvam da ne sum sam i da sekoj den se povece i povece ludje go posakuvaat toa. Ova shto se nemu i na SDSM pravi, navistina gi nadminuva site granici. Ne veruvam da e i Gebels ishol tolku daleku. Vo sluchajov, satanizirani se Vasko i Ivor??? Pa po taa logika, Latas i Milenko treba da gi katapultirame na mesechinata. Gospodjo Sonja, napravivte neoprostiva greshka, kolumnistite vece se ograduvaat od svoite kolegi-istomislenici, plashejci se od vas i vashata cenzura i zatoa, nemojte utre da se zalite i cvilite. Brane ima sekakvo pravo na celosen revansh kon sekogo koj mu upatil smrtonosna strela. Zatoa navivam i ce glasam za nego, pa ako sakate svatete go i kako inaet i govor na omraza. Vash problem!
Спасе, 15.03.2012 07:31:53
Нема ништо тајно ви тие списоци. Пред секои избори ДИК им испраќа такви списоци на партиите и истите јавно се објавуваат. Партиите ги користат за водење сопствено испитување на терен. Нема шанса списоците што се објавени да се од партијата ВМРО-ДПМНЕ, затоа што на нив се обработени самно 20% од населението, а во ВМРО добро знаат за кој би гласале на пр. Шеќеринска и Макрадули. Тие списоци се или од некоја помала партија, или се исконструиани од некој што не ги познава доволно приликите.
Горан - М. Каменица, 15.03.2012 09:40:10
Преземена изјава од Месиќ за време на едни претседателски избори...и паштета да отворам ќе ја видам Јадранка Косор.Како Македонец бев згрозен од Ефтов и неговата емисија,поголемо подбуцнување на меѓуетничките тензии досега не сум видел.Човекот се надмина себеси и мислам дека ова да се случи на западот истиот ќе лежи затвор.Жални се обидите на опозицијата и „независните“ т.н новинари да презентираат дека е хаос во државата се со цел да се оцрни Владата.Вчера добивме одлична препорака за почеток на преговорите т.е вчера опозицијата и мегафоните на БЦ добија црвен картон. ПС Доказ за сето тоа е што никаде вчера ја немаше Шекеринска да даде изјава за медиумите како став на СДСМ.
miki, 15.03.2012 09:44:04
Porazno i odvratno, nema drugi zborovi..Strav, strav nasekade, a se poveke Bogami i gnev! Dali ova ke zavrsi so (odamna navestuvana) magjumakedonska presmetka?!?!?
gjoko, 15.03.2012 09:47:10
Edno pravilo za Isus , drugo za Muhamed , pisuva Guardian. Pa kje zakluci :istite Evropski liberali koj strasno se borat za pravoto na slobodata na vesnicite da objavuvat karikaturi na prorokot Muhamed,go branat zakonot za kriminalizacija na odrekuvanje na holokaustot. Dvoen standard? Ne otvaraj chps, presolen e i kaloricen
D.V., 15.03.2012 10:08:25
Edna mala prikazna za nekogasnite, starite makedonski pecalbari i nivnata shtelivost ni kazuva ovoa; trebelo da ispratat depesha na semejstvoto, deka nivniot Mitre pocinal. Depeshata trebelo da bide kratka( poevtina), da kaze sé, ama da ne gi shokirfa naednas! I tie napishale*Mitre nesto nearen, utre pogrebenie*. Sé se plaham deka i nasite kolumisti ke moraat taka da se izrazuvaat, a i aktivnite komentatori koi pisuvaat po licno mislenje,n ne se so knishka i ne po naredba i ne se plateni. Eden moj strasnski prijatel, po slucaite Eftov i Ivor, mi rece:* do sega imase kaj vas strav i teror sto go setavme kako teoriski, a sega vi e veke NAGLEDEN*.
Meto, 15.03.2012 14:26:59
Можеби не е лошо да се спомене дека освен последните случаи со Ефтов и Мицковски незабележано поминаа и двете исклучувања на емисијата вин-вин на Оливера Трајковска на Алфа. Ова веќе не се исклучоци за кои може да се бара објаснување туку систем!
konsternirani, 15.03.2012 15:27:28
Prvo za Goran od M.Kamenica koj veli:Вчера добивме одлична препорака за почеток на преговорите т.е вчера опозицијата и мегафоните на БЦ добија црвен картон Gorane NIKAKVA preporaka za POCHETOK na pregovori NE sme dobile. Toa samo ti posakuvash. Vtoro, kolumnistot tochno go lociral problemot: toa shto e dozvoleno za vlasta e zabraneto za opozicijata duri i vo mediumite!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

Родители и деца
Гордоста на мама и тато
 


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 4°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |