Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна








Site Meter
Втора страница

Големите прашања

Соња Крамарска

Зошто добивме речиси ист персонален состав на владата по одржаните вонредни парламентарни избори?

По петгодишно владеење на ВМРО-ДПМНЕ станува јасно дека премиерот Никола Груевски не сака да ги менува министрите од своето најблиско опкружување. Зоран Ставрески, Елизабета Канческа-Милевска и Гордана Јанкулоска се очигледно лојалистите од кои тој нема да се откаже. Груевски се оглуши на барањата на јавноста Јанкулоска да даде оставка по тешкиот инцидент со смртта на младиот Мартин Нешкоски или барем таа да биде преместена во друг владин ресор.



Дали Груевски е уценет од коалицискиот партнер Али Ахмети?

Брзото носење закони во парламентот за проширено право за употреба на албанскиот јазик покажа дека коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ нема добар почеток. Груевски чекаше парламентот да ги изгласа законите со потписите на главните играчи на ДУИ, па дури потоа го достави предлогот за персоналниот состав на владата. Или, подобро кажано, Ахмети чекаше да биде изгласан новиот закон за да даде зелено светло за владата.



Дали заминувањето на Антонио Милошоски и на Васко Наумовски значи дека владата призна пораз во надворешната политика?

Од владата мистериозно исчезнаа двата истурени играчи Милошоски и Наумовски. Македонија веќе предолго чека пред портите на ЕУ и на НАТО, а причина за тоа е спорот околу името. Иако Груевски книжи поени пред избирачите на сметка на останувањето статус кво во спорот, отстранувањето на Милошоски и на Наумовски е недвосмислен сигнал дека владата си даде негативна оцена по прашањето на евроатлантските интеграции.



Какви се перспективите околу спорот за името со старо-новата влада?

Се' ќе зависи од првото мерење на популарноста на партиите. Ако ВМРО-ДПМНЕ и владата и натаму се во голема предност пред СДСМ, Груевски би можел да направи пресвртница и да го реши името. Но, ако се покаже тенденција на растечка популарност на опозицијата и знаци дека ќе следува драстична промена на политичкото расположение во државата, Груевски ќе остане на тврдите позиции. Нема да му одговара решавање на спорот затоа што тоа значи оставање чиста ситуација на политичкиот ривал Црвенковски ако дојде на власт, а Груевски ќе замине како потписник на договор за смена на името.


#
Статијата е прочитана 1181 пати.

Испрати коментар

Од: Големиот одговор
Датум: 18.07.2011 07:29:18
Главниот и одговорен уредник на Утрински сама си поставува прашања, сама си одговара, уште малку па самата ќе си ги чита.
Од: canko vaganar
Датум: 18.07.2011 07:36:01
..kupi prodaj e zavrseno.novata vlada e podgotvena.skoro istiot sostav ostana.napraveni se nekoi kozmeticki promeni.so otidoa stariot i najslabite ministri.MNR toa ne bea ministri ,papagali koi povtoruvaa nekolku recenici a posebno naumovski kakov li profesor ke bide.E konjan...dobar bese ama ne go pomina pazarot.Za staroto se naj loso...Se prasuvam zosto ostana Samak.naj slabiot minister sto Makedonija go imala do sega...Ocigledno so mlad sostav se odi na nova vlada no i provereni lojalni sorabotnici na premierot...Fakt e pred da pocnat koal..partneri iskazaa nedoverba megu niv,kako rezultat na dosegasnata sorabotka.moite viduvanja za idnoto ladeenje se sveduva na dvojstvo.,ili dualnost.eden premier za javnosta drug vo senka.Iovaa prilika go izrazuvam moeto somnevanje vo uspesno vladeenje,t.e.nema uspeh od vaka priklepana vlada........a posakuvam.....
Од: Regan
Датум: 18.07.2011 08:25:02
Кој го направи Ахмети толку силен за безобразно да уценува?_Барањето на сдсм-овците за вонредни избори за кои апсолутно немаше никаква потреба.
Од: Darko
Датум: 18.07.2011 08:47:03
Zasto dobivme ist personalen sostav na vladata? Sonja, Sonja, pa ne znaes ni vo tekst da go izlecis kompleksot. Se znae zosto zatoa sto taa ekipa kakva i da e, go pobedi SDSM, i toa ubedlivo, i Gruevski ima pravo da ne promeni ni eden minister, bidejki tri izbori dobiva po red. Da ja predizvikas vlasta na izbori, i pri toa da gi izgubis izborite katastrofalno, znaci samo edno. NISTO NE SMEES DA ZBORIS, EDNOSTAVNO NEMAS PRAVO. Isto vremeno se povlekuvas vo anonimnost i pravis ekipa koja ke moze da go pobedi vmro. Sega za sega najgolemiot protivnik na vmro e samoto vmro ako sami ne se pobedat nikoj nemoze da gi pobedi.
Од: do neinformiranite
Датум: 18.07.2011 18:03:15
Ne zavisi od goleminata na popularnosta sporot sto go ima juzniot sosed so nas.Zavisi od gragjanite,a vlastite nekolkupati izjavija deka tie nema da menuvaat ime.Isto i gragjanite se protiv promena na imeto.

Најди! во Утрински
Втора страница
Хилари Клинтон во Атина
Колапс на совеста
Вербатим
Нова фабрика за обработка на тутун

"""