Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
На прво место

ДУИ крена раце од расправии со ДПА

Партнерот во Владата веќе немало да ги коментира објавените досиеја

ТЕТОВО - „Рејтингот на ДПА е на најниско можно ниво. Овој политички субјект се изолира на политичката сцена кога во јавноста излегуваат големи афери, како што е фалсификувањето службени документи. Тие немаат што друго да прават, освен на ваков начин и на блиски луѓе на нивната партија од небо да им доставуваат тајни документи во дворовите и тоа не какви било, туку на тајните служби од Белград“. Ова беше вчерашниот коментар на Абдулаќим Адеми, висок функционер на ДУИ и вицепремиер за Рамковниот договор.

На средбата со новинарите Адеми нагласи дека неговата партија нема намера во иднина да одговара на натамошните обвиненија во врска со т.н. тајни досиеја. Тој вети дека со ова прашање ќе се занимаваат надлежните институции во земјата и надвор од неа. Својата вчерашна изјава Адеми ја почна со изрека: „Не го прашувај, бидејќи сам ќе каже“. Од ова ги извлече согледувањата дека ДПА „води бескрупулозна кампања за т.н. досиеја на функционери на ДУИ, која воопшто не личи на политичка култура и зад која стои самата ДПА. Ваквиот став политичкиот опонент го потврдува со фабрикувања и предупредувања за други досијеа, кои треба да ги очекуваме во наредните денови“.

Абдулаќим Адеми рече дека ДПА за кратко време подготвува и од небо, во нечиј д��ор, да фрли други досиеја, кои „можат да паднат и во двор што не постои“.

Вчера се огласи и Исен Муслиу, кој еден ден претходно беше споменат од Талат Џафери од ДУИ за соработка со тајните служби. „Јас сум пензионер, никогаш не сум бил на политички функции ниту припаѓам на некоја политичка партија. Горд сум што сум бил во работен однос во таква служба“, рече Муслиу. Тој потсети дека работната кариера во Службата за државна безбедност ја почнал во 1979 година, а до 2002 година бил на повеќе места, од инспектор, главен инспектор па се' до началник на регионална управа на ДБК за Тетово и Гостивар. Својата работна кариера ја завршил како советник во МВР.

„Изјавата на Талат Џафери за мене, мојот син, кој сега е главен инспектор во МВР, за моето семејство, роднините и пријателите е голема навреда поради што ќе поднесам кривична пријава. Не сум бил соработник на тајните служби, туку вработен во нив“, нагласи вчера Муслиу пред новинарите на пресот што го одржа на тетовскиот плоштад. Оттаму Исен Муслиу упати неколку прашања до Талат Џафери. „Тој треба да се соочи со вистината и да види чие досие се води под псевдонимот ’Талат‘. Со Талат имаме заеднички пријател, сега советник во Министерството за одбрана на Косово. Тој човек многу добро знае како Талат стапи во контакт со тогашните челници на АНА“, вели Муслиу. Во оваа пригода Исен Муслиу до Талат Џафери упати уште едно прашање поврзано за некаква надгробна плоча со културно-уметничка вредност, за која не се знаело каде завршила во 2006 година, дали во некој музеј на Македонија или на друго место. (Г.Е.)


#
Статијата е прочитана 555 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
На прво место
„Стрелец“ се спаси од лустрација
Професорот што лови кодоши немал двор
Уставниот судија јавно ќе се брани


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency