Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

„Тојота“ очекува загуба прв пат во историјата

Токио - „Тојота" вчера објави дека во тековната година очекува да ја оствари првата оперативна загуба во историјата. Компанијата очекува заклучно со 31 март 2009, да има оперативна загуба од 1,66 млрд. долари. „Тојота“ лани имаше оперативна добивка од 2.270 милијарди јени. (Макфакс)


Статијата е прочитана 283 пати.

Испрати коментар

Од: Robert
Датум: 23.12.2008 02:26:47
2.5 milijardi dolari a ne 1.66 milijardi.Taa informacija kruzeshe do pred nekoj den.Najnovata informacija e dosta povisoka zaguba od 2.5 milijardi dolari i otpushtanje na rabotnici.
Од: Kole
Датум: 23.12.2008 15:14:19
Nisto ne pravi Toyota, spas mu e samo nasiot ekonomski magister N.Gruevski koj moze da gi spasi??!

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Нафтата поскапе на над 43 долари
Отворена Стопанската комора на Македонија и Турција
Сите македонски рудници пред затворање
Не се знае колку енергија ни треба за 2009 година
Фирмите уште не знаат за полесното царинење
Колку ќе расте БДП - Ставрески контра Груевски
Бизнисот бара уривање на визните бариери
Еуродизелот поевтини за четири денари
МЕПСО во Европската асоцијација на оператори
Нови санкции за брокери