Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Спорт

По пет години Костелиќ повторно најдобар во слалом

Само еден ден откако изјави дека никогаш ниту на сон не помислил дека ќе се искачи на подиумот во велеслалом (беше втор) хрватскиот скијач Ивица Костелиќ вчера славеше во вториот слалом сезонава во Алта Бадија (одложениот од минатиот викенд во Вал ди Зер).

Цели пет години чекаше Костелиќ на победа во најтехничката дисциплина и ја дочека. Уште по првата трка Хрватот навести дека на оваа патека ќе нема конкуренција. Успешно ги избегна замките кои исфрлија неколку добри слаломаши. Ивица ја заврши првата трка со 53 стотинки пред Жан Баптист Гранж и 57 пред Бенјамин Рајх. Тој редослед остана и по втората трка. Ивица, кому ова му е 24 подиум во кариерата, не извозе така совршено како во првата трка, но му беше доволно за да биде 20 стотинки пред Гранж. Рајх беше уште послаб и на крајот заостана 80 стотинки.

Резултати1. Ивица Костелиќ (Хрв) 1:39,83

2. Жан Баптист Гранж (Фра) +0,20

3. Бенјамин Рајх (Авс) +0,80


Статијата е прочитана 147 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Спорт
Победа на Грегор Шлирензауер во Енгелберг
Милан го понижи Удинезе, Јувентус остана зад петиците на Интер
Бостон го израмни клупскиот рекорд од 1981/82
ЕХФ- ЕП во Македонија „возбудливо и единствено“
Великаните нема да бидат заборавени
Фудбалски вести
Животна хаварија на Бил Џонсон