Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter

Младите полни со идеи за бизнис, ама без пари

Нема водење бизнис кога со месеци доцни повратот на ДДВ, се жалат младите

Младите луѓе имаат идеи, желба и волја за водење бизнис, ама немаат пари. Како да дојдат до нив?Додека во светот државите им помагаат на младите кои се подготвени за бизнис, со поволни заеми, грантови, субвенции, кај нас тие наидуваат само на препреки. Нашата влада целосно е свртена кон освојувањето странски инвестиции, домашните се во втор план, велат младите претприемачи кои допрва се пробиваат на македонскиот пазар.

„Како да водам бизнис кога државата пет месеци доцни со повратот на ДДВ-то“, вели Ненад Фиданоски од „Глобал нет“, мала фирма која се занимава со софтверски апликации. Тие велат дека досега не добиле никаква помош од државата, и мислеле дека е тоа нормално сами да се борат, се' додека не почнале да соработуваат и да разговараат со нивните колеги од Шпанија, од Турција.

„Не' изненадија нашите колеги од овие земји кога ни раскажаа колкава поддршка имаат од нивните влади. Особено ИТ-секторот. Младите Шпанци на пример за развој на одредена софтверска алатка добиваат грантови, а на турските фирми државата им покрива 75 отсто од трошоците. Немаме никаква подршка од државата. Напротив. Како помали фирми со приход до 3 милиони денари плаќаме данок на приход, а големите данок на добивка, од к��ј државата ги ослободи. Наместо да е обратно“, вели Фидановски.

„Не ни требаат само пари, фали поддршка и промоција, за клиентите да имаат поголема доверба во нас“, вели Игор Крстев од „Х софт“, исто така, од ИТ-секторот, која изработува софтвер за електронска трговија. Тој смета дека овој бизнис има иднина, а клиентите за кои изработиле ваков софтвер успешно продаваат македонски производи, главно, на странски клиенти.

„Младите во земјава од факултетите излегуваат боси, затоа им треба и финансиска помош и јавна поддршка“, порачува Синиша Пекевски од Фондацијата за претприемачки сервис за млади. „Очекуваме поголема поддршка, и финансиска и декларативна, од државата, јавно да се поддржат овие млади луѓе, преку нивна промоција. Не треба Владата да очекува да дојдат само големи инвеститори, туку да ја насочи поддршката кон отворање мали фирми формирани од млади луѓе“, вели Пекевски.

Тој е дел од тимот што работи со фирмите во ПСМ-инкубаторот, во чии рамки работат околу 40 мали и млади фирми. (С.М.)


#
Статијата е прочитана 1508 пати.

Испрати коментар

Од: jovan
Датум: 19.10.2010 13:06:59
Od idea do realizacija, ovde e trnliv patot. A i tajkunive mnogu mnogu nesakaat konkurencija od nekoj koj ima "idei". Na cena se bezidejnite i poslusnicite.
Од: marija
Датум: 19.10.2010 14:56:20
Namesto drzavata vlasta instituciite da se raduvaat i da se gordeat sto mladi luge zapocnale sopstven biznis i se trudat kolku sto mozat da zarabotat za parce leb i pristoen zivot, namesto da im dadat pomos i poddrska tie gi opteretuvaat so kontroli davacki uceni, razno razni trosoci danoci i sto uste ne. Nikakva stimulacija nikakva griza nitu zastita, pod postojan pritisok i stres. Ete zatoa site mladi sakaat da si zaminat vo stranstvo, zatoa sto se totalno razocarani od negrizata na sopstvenata zemja vo koja ziveat. Nikoj ne go interesira ako imas kvalitetni idei, ako nemas pari da gi realiziras ke ostanat samo na dobri idei, vo Makedonija uspevaat samo tie bez nikakvi idei, ama tie se deca rodnini prijateli na funkcioneri politicari i slicno. I dodeka popovite i vladikite vozat mercedesi i dzipovi a narodot moli i umira za korka leb, nema nisto od ovaa drzava. za zal !!!
Од: Трпе
Датум: 19.10.2010 15:54:15
Најмал проблем се идеите а по нив доаѓат парите.Најважна е партиската членска книшка и стаж како лепач на плакати.А бладата и не сака млади кои размислуват со своја глава.
Од: Od mene
Датум: 19.10.2010 23:59:39
E ako de vloziv i mislam deka zgresiv od edna dejnost preminuvam vo druga no ne mi treba nisto od drzavata samo da gi postuva nejzinite pravila i zakoni za da mozam da funkcioniram i da baram mesto pod sonceto no dokolku ne se sredi mislam deka e vreme da se tuzi drzavata makedonija zs ova go pominuva zdraviot razum i go nema ni vo Burundi ili bilo koja banan drzava vo svetoto a nasava ocigledno e ananas

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Доаѓа светската џез-сцена
Распнати меѓу корените и реалноста
Веќе видено
Нова Камила во кралското семејство?
Доматите донесоа профит, грозјето во була
Може само бурма
Трнлив пат за доаѓањето на папата
Македонската филхармонија вечер на „Манаки“
Црвен тепих за двокатниот автобус
Го нема Силајџиќ, тука е Додик
Во Хрватска уапсени седум гинеколози
За секој Македонец - по 300 евра
Со децении криел од семејството за вонбрачната ќерка
Нема работа за младите во Косово
Франција не се плаши од Бин Ладен
Ветераните на Милан немоќни во Мадрид
Стил
Србија сака 1,4 милијарди евра за „Телеком“
Магазин
Закани дека пак ќе ни воведат визи
Земјотрес во Скопје - чаршиска „патка“
Професорот што лови кодоши немал двор


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency