Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Мултимедијален хепенинг за Кочо Рацин

Европската филмска академија ЕСРА организира мултимедијален хепенинг по повод 100-годинишнината од раѓањето на великанот на македонската литература Коста Солев Рацин. Овој интересен проект насловен „Филмски воз Кочо Рацин“ се реализира во соработка со Министерството за култура, македонските железници, МАНУ, Друштвото на писатели на Македонија и градот Велес. Централниот настан ќе се одржи денеска, бидејќи на 18 декември е роден големиот македонски поет Рацин.

„Токму поради тоа, како што вели Јордан Плевнеш, чествувањето ќе биде по примерот на чествувањата на големите литературни великани низ сите светски метрополи, како Виктор Иго, Џорџ Бернард Шо или Георг Бихнер, покажувајќи дека и ние имаме свои духовни великани.“

Хепенингот предвидува патување со воз Скопје-Велес-Скопје, во кој ќе биде поставена изложба на фотографии посветена на Рацин, која ја подготви Македонскиот центар за фотографија. Програмата ќе продолжи во куќата на Кочо Рацин и пред неговиот споменик, а во новоотворената сала „Бели мугри“ во Велес ќе се одржи музичко-сценскиот ораториум под наслов „Вечниот Рацин“. Овој настан е во режија на Дејан Пројковски и музика на Горан Трајковски, а ќе учествуваат македонски актери и студенти на Универзитетот за аудиовизуелни уметности. (С.У.)


Статијата е прочитана 26 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Слики со Александар Македонски од колекцијата на Гуштеров
Надреалната комедија „Апсурдистан“ вечерва на „Синедејс“
Македонската кинематографија во колапс
„Вејка на ветрот“ во трилер-варијанта
Промоција на план за управување со Кокино
Концерт на џез-пијанистот Алјоша Симјановски
НУБ ќе отвори руска читалница
Јубилеј на Втората македонска бригада