Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Економија

Aдитивите ќе значат крај на тутунарството

Канадска иницијатива за укинување на адитивите во тутунската индустрија се однесува на бленд-цигарите, а тоа ќе се одрази врз производството на македонскиот ориентален тутун, реагираа од Здружението на производителите на тутун и тутунски производи при Стопанската комора на Македонија. Претставникот на комората, Васко Ристовски, уште еднаш нагласи дека исполнувањето на Канадската иницијатива значи крај за бленд-цигарите, а со тоа и крај за ориенталниот тутун.

„Беа потребни две години да се дадат сите аргументи за Македонија да гласа негативно на состанокот на СЗО. Сепак, ова не е осамена битка на Македонија ниту во СЗО, каде што се гласаше во јули во Женева, ниту во СЗО каде што ќе се гласа во ноември за оваа иницијатива, туку е борба во која се вклучени многу земји - производители на тутун“, објасни Ристовски. (МИА)


#
Статијата е прочитана 676 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Епидемија од неплатени сметки
Доматите донесоа профит, грозјето во була
Eкономијата ќе тргне cо радикални мерки
Младите полни со идеи за бизнис, ама без пари
Груевски
Скапите чанти и часовници одат како алва


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency