Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.06.2012, 09:14
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во БриселНа проширениот Самит на најбројната партија во ЕП е најавено присуството на лидерите на земјите-членки на ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски е најавен како главен гостин од земјите што се уште не се членки на Европската унија на Самитот на Европската народна партија (ЕПП) што денеска ќе се одржи во Брисел.

Покрај македонскиот премиер, на проширениот Самит на најбројната партија во Европскиот парламент е најавено присуството на лидерите на земјите-членки на Европската унија Ангела Меркел, Жан-Клод Јункер, Мариано Рахој, Виктор Орбан, Бојко Борисов, Јанез Јанша, Доналд Туск, Фредрик Рејнфелт, Јурки Катаинен, Педро Коељо и други челници на десно-ориентирани партии меѓу кои и експремиерот на Италија, Силвио Берлускони.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, главна тема на проширениот Самит на ЕПП ќе биде за попладнево закажаниот Самит на Европскиот совет. Поради тоа, гости на европските десничари ќе бидат и претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, како и првиот човек на Европскиот совет Херман ван Ромпуј.

Првично, како што велат од Владата на Република Македонија, не е предвиден говор на премиерот Груевски на Самитот, но планирани се билатерални средби со некои од високите европски политичари.

Од земјите кои не се членки на ЕУ, покрај претседателот на македонската Влада, најавено е присуство и на премиерите на Молдавија и на Албанија, Влад Филат и Сали Бериша, претседателите на Грузија и на Ерменија, Михаил Саакашвили и Серж Саргсјан, како и членот на претседателството на БиХ Бакир Изетбеговиќ и опозициските лидери од Кипар, Србија и Хрватска, Никос Анастасиадес, Млаѓан Динкиќ и Томислав Карамарко.

Република Грција нема да биде претставена од новиот премиер Андонис Самарас поради неговата наводна болест. Наместо него, на ЕПП Самитот земјата ќе ја преставува министерот за развој и инфраструктура Костис Хацидакис.

Домаќин на овој Самит ќе биде претседателот на Европската народна партија Вилфред Мартенс, заедно со генералниот секретар Антонио Лопез-Истуриз и членовите на претседателството на ЕПП.
Статијата е прочитана 493 пати.

Испрати коментарПочнува изградбата на фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола
Моторциклист падна во канал и загина
Изгорe зградата на театарот во Врање
Македонија и Казахстан имаат заеднички интерес за економска соработка
Нафтата под 84 долари, спласнува еуфоријата околу планот на ЕУ
Маж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
СДСМ во Прилеп - Власта го направи народот сиромашен
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
Груевски - Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни места
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
Јанкулоска
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнаmiki, 28.06.2012 12:31:49
Ќе ги извести нашиот Грујо дека за ДУИНГ БИЗНИС сме биле најдобри во регионот и Европа...........по нашки речено ДУИНГ НИШТО..........односно УЈП БРИЧИНГ............

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Нашата кинематографија ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели Владимир Блажевски, режисер и сценарист...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |