Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.09.2012, 09:08

Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти

Протестното движење Окупирај го Волстрит кое вчера ја одбележа првата годишнина, не успеа да го парализира финансиското срце на Њујорк и берзата, што означува дека губи инерција, констатираат набљудувачи.

Според податоци на полицијата, во текот на вчерашниoт ден уапсени се над 180 луѓе главно за непочитување на полицијата и обиди да блокираат движење на автомобили и пешаци. Во протестите во денот во различни делови од градот се вклучија околу 2.000 луѓе.

Акциите не привлекоа доволно учесници за да се опколи финансискиот центар со жив штит како што планираа ор��анизаторите, а уште помалку да се упадне на берзата.

Полицијата презеде вонредни мерки за обезбедување и ги блокираше приодите кон Волстрит, а полициски хеликоптер ја контролираше ситуацијата од воздух.

Сите околни улици беа отворени само за лица со пропусници.

Демонстрантите упатија барања за зголемување на даноците за богатите и затегање на финансиската регулација, па се до забрана за нафтени ископувања на Аљаска и спасување на белите мечки како и за независност на Порторико.

Во медиумите се појави соопштение од Движењето во кое се вели дека „понеделникот означува почеток на втора година од движењето Окупирај го Волстрит и четири години од прогласувањето на банкротот на банката „Леман брадерс“, помагајќи во катапултирање на глобалната економија и нејзин влез во нова фаза од запуштеност“.

- Нема жалби од еден процент богати - тие се се` уште богати. Тие се незаситни, се додека не ги потиснеме, се додава во соопштението на движењето Окупирај го Волстрит.


Статијата е прочитана 428 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - ��ласта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаobjektiven, 18.09.2012 09:37:11
Da se slucuva istoto vo Moskva,Peking,Karakas,Brazilija, vednas ke bide preneseno kako borba za covekovi prava,kako lugjeto ne sakaat diktatori,kako nivnata sloboda e zagrozena. Vaka ostanuva da lugjevo koi ja kazuvaat vistinata za lopovlukot i kriminalot na bankite,na osiguritelnite kompanii,na berzite, vo rezija na bajnite kapitalisti i toa vo eden od glavnite promotori na ovoj kriminal, na Volstrit,Njujork vo bajnite USA, ke bidat verojatno nareceni teroristi, ke im se otvorat dosijea (kako na Osvald vo ubistvoto na Kenedi) za potoa da bidat eliminirani.Tivko bez nekoja pompa.Taka se pravi toa vo demokratskata USA .Demokratija?!Mizi Asan da ti bajam!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |