Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
27.04.2012, 11:51
Њујорк тајмс: Грција презафатена со кризата за да се посвети на Македонија„Ние испраќаме безбедносни сили за мисиите на НАТО, но што се однесува до членството, уште сме во чекалната“, вели министерот Никола Попоски за Њујорк тајмс

Проширувањето на НАТО не е на агендата на самитот во Чикаго, а Грција е презафатена со својата економска криза за да се исполни барањето на Република Македонија да добие покана за членство на претстојниот самит, пишува американскиот весник Њујорк тајмс.

„Нема многу показатели дека прашањето со спорот за името напредува. Грција е сред финансиска криза и се обидува да избегне да стане првата членка на европската економска зона која банкротирала. Во вакви околности, во грчкиот политички систем нема многу волја да се разреши ова меѓународно прашање со нивниот сосед“, пишува Том Шанкер, долгогодишен известувач на Њујорк тајмс од Балканот и за прашања од областа на безбедносната политика.

Шанкер пишува дека на самитот во Чикаго главни теми се состојбата во Авганистан и проектот за модернизирање на алијансата, а проширувањето нема да биде тема. Шанкер ги пренесува аргументите на Македонија за членство во НАТО, изнесени од министерот за надворешни работи Никола Попоски кој е во посета на САД.

„Ние испраќаме безбедносни сили за мисиите на НАТО, но што се однесува до членството, уште сме во чекалната“, вели министерот Никола Попоски за Њујорк тајмс.

Во текстот на Њујорк тајмс се наведува дека Македонија има 175 војници во Авганистан, кои меѓу другото ја обезбедуваат и американската амбасада во Кабул, како и дека пропорционално Македонија била меѓу првите по бројот на испратени војници и во мисијата во Ирак. Во текстот се подвлекува дека Македонија се обврзала да ја продолжи мисијата во Авганистан до декември 2014 година, и дека во Собранието не се врши притисок за побрзо повлекување, како што е тоа случајот во други држави кои придонесуваат кон мисијата ИСАФ. Но, Њујорк тајмс потенцира и дека Грција е членка на НАТО 1952 година и оти продолжува упорно да се противи на приемот на МакедонијаСтатијата е прочитана 1021 пати.

Испрати коментарВо БиХ осудена првата жена за извршени воени злосторства
Балтичките земји бараат паралелни преговори за членство на Македонија во ЕУ
Екстрадиран грчкиот државјанин Макис Псомијадис
СДСМ ќе поднесе интерпелација за министерот Ставрески
Собранието избра тројца судии на Уставен суд
Попоски за МСНБЦ - Македонија заслужува членство во НАТО
Арнаудовска - Македонија има капацитети да ги користи ИПА фондовите
Либиски екс министер пронајден мртов во Виена
Новиот Предлог закон за лустрација пред пратениците
Руската црква сака да посредува меѓу МПЦ и СПЦ
Министерот Попоски во официјална посета на Израел
Илбер Хиса нов амбасадор на Косово во Македонија
Арифи на Конференција „100 години во служба на нацијата“
Иванов - Летонија и Литванија се пријателски земји од кои можеме многу да научиме
Метлата на ВМРО-ДПМНЕ заигра и во Штип
Новиот бран влезе во „Бихаќска“
Бомбаш самоубиец уби деветмина во Дамаск
Летонија ќе го поддржи членството на Македонија во НАТО во Чикаго
Кинезите пак ќе чујат за „Чебрен“ и „Галиште“ и „Вардарска Долина“
Судењето за педофилија далеку од очите на јавноста
Ограбувачот на бабата во затвор, од 100.000 евра нема трага
Потпишан договор за поширока соработка меѓу Македонија и НАТО
Македонија и Летонија потпишаа Спогодба за меѓународен превоз во патниот сообраќај
Двајца кумановци чувале 60 мигранти во двор
Просечната бруто плата во февруари 30.257 денари
Албански државјанин ограбувал цркви во Тетово
Жена се самоубила со пиштол во гостиварско Топлица
Средби на министерот Попоски во Конгресот на САД
Град Скопје апелира да се зачува комуналниот ред за 1. мај
Груевски - Полска силен поддржувач на Македонија за НАТО и ЕУ
Претседателот Иванов во посета на Летонија и Литванија
Чинговски од ЕЛЕМ се сели во амбасада
„Новиот бран“ ги повикува сите кои се за подобро општество
Македонски хакер уловен во мрежата на ФБИ
Телеком со намалени цени на услугите од 1 мај
Рудари повредени по одрон на карпа
Затвореник почина во Шутка
Владата ќе ја укине забраната за откуп на старо железо
Џафери-Хоџај - Македонија е најдобар партнер на Косово во регионот
Храбри гостиварци спасија давеник во Вардар
Цела Норвешка запеја против Брејвик
Сорос - Економската криза може да ја урне Европската унија
Оптички кабли преку Арктичкиот Океан ова лето
Уапсен кумановец баран со потерница за „убиство во обид“
Попоски - САД да се заложат Македонија да добие покана за НАТО
Машина за правење тули згмечи ресенчанец
Шулц - Распадот на ЕУ станува реално сценарио
Бесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САДBockalo, 27.04.2012 14:06:04
Sto se sekirate, tuka e SDSM da gi potseti!
Tina, 27.04.2012 15:46:10
Pardon. Grcija ne resava Makedonsko prasanje. Evropa toa ke mora da go napravi. Grcite se za nigde so istorijska nauka. Evropa im pomogna na site okolu da ne razdelat, a sega neka Evropa zeme odgovornost za pravda. Nas dialog e so Evropa, ne so Grcija. Koj sake da zboruva so okupatorite?
nie isprakame sili, 27.04.2012 15:48:05
da nie isprakame sili a Grcite se partalat. Pa ako se preokupirani so krizata neka im zalepat Amerikancite dve-tri slakanici pa ke se otreznat. Abe dosta mavavte cetki!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Среда
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |