Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Свет

Џон Кери на чело на Комитет за односи на Сенатот

ВАШИНГТОН - Сенаторот Џон Кери од Масачусетс се очекува следниот месец да ја преземе функцијата претседател на влијателниот Комитет за надворешни односи на американскиот Сенат, јави лидерот на демократите во Сенатот. Кери (65), кој беше претседателски кандидат на демократите во 2004 година, ќе го замени демократскиот сенатор Џо Бајден од Делавер, кој ќе стане потпретседател на новоизбраниот претседател Барак Обама на 20 јануари, истакна лидерот на мнозинството во Сенатот, Хари Реид. Кери се наоѓа во прва посета во странство како иден претседател на комитет. Во посетата е предвиден престој во Полска, Грузија, Индија, Авганистан и во Кувајт. (Ројтерс)


Статијата е прочитана 183 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Грчките демонстранти ја зазедоа државната телевизија
Импичмент за гувернерот на Илиноис, Род Благоевиќ
Десет милиони долари за чевелот фрлен кон Буш
Петиција во Турција за извинување за ерменскиот геноцид
Асад бара редефинирање на границите на Голанската Висорамнина
Од пет до 20 години затвор за руски скинхедси
Пронајден експлозив сокриен во продавница во Париз