Број 3407  петок, 15 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Магазин
Вести
Site Meter

Ајша доби нов нос и... живот

На авганистанската девојка и' беа отсечени носот и ушите по наредба на талибански командант

На авганистанската девојка која беше на контроверзната насловна страница на списанието „Тајм“ во САД и' е даден нов протетичен нос. Ајша изјави за „Тајм“ дека и' биле отсечени ушите и носот, со одобрување на талибански командант, од страна на нејзиниот сопруг, кој ја малтретирал како казна поради тоа што побегнала. Насловната страница предизвика дебата поради насловот „Што ќе се случи ако го напуштиме Авганистан“ и поради употребата на фотографијата. Операцијата врз неа беше изведена во Калифорнија.

Фондацијата „Гросман Берн“, која ја изведе работата, води кампања околу проблемот со насилство врз жените, но и извршува бесплатни пластични операции. Хирургот од фондацијата, Питер Гросман, ја изврши реконструктивната операција. Ајша во почетокот од оваа недела во голема мера беше фотографирана и снимана како ја добива наградата „Истрајно срце“, на добротворната церемонија организирана од фондацијата. Неа и' беше доделена наградата од првата дама на Калифорнија, Марија Шривен, сопругата на гувернерот Арнолд Шварценегер. „Ова е прва награда што и' се доделува на жена чие срце истраја и која ни покажа на сите нас што значи да се има љубов и да се биде истрајно срце“, изјави Шривер. Ајша, чие презиме не се открива, одговори: „Многу ви благодарам“.

Осумнаесетгодишната девојка, најверојатно, била дадена од нејзиното семејство уште во детството како „долг во крв“ и потоа била омажена за талибански борец. Неговото семејство ја малтретирало и таа побегнала, но повторно била фатена и осакатена од сопругот. Случајот на Ајша беше употребен на Запад за да се илустрира стравот од тоа што ќе се случи ако американските, британските и другите меѓународни сили засекогаш ја напуштаат земјата. Некои критичари се посомневаа во стилот на покривањето на настанот од страна на „Тајм“, наведувајќи дека користел емотивна уцена и полова нееднаквост за да се оправда континуираната американска инволвираност во Авганистан. (Би-Би-Си)


#
Статијата е прочитана 1604 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Насловна
Магазин
Тиквешански
Наjдолгата смена
Македонско-бугарски историски контроверзии (6)
Никој не успеа да го замени
Забрана за снимање во Босна
Непотизмот е опасен вирус на Медицински
Денот на булката
Во Нов Зеланд алкохолот поевтин од водата
Едните бараат младост, другите искуство
Мандат на кредит
Самарас му рече збогум на Мицотакис
Металург го прегази Вардар во дербито
Наезда од бивши ЈУ-пејачи
Валканиот ендек
Жртва на погрешна дијагноза за ракот на дојката
Кој ако не сестра?
Чиле слави за спасените
Запленети еден милион лажни лекови
Јатрви на плот
Бебињата на вештачка храна склони кон дебелеење
Фиџи не знае каде им е независноста
Антихороскоп
Стил
Неделен хороскоп
Или газда на општествен стан, или со куферите надвор
Контрадикторна
Отворете очи, врие од отровни играчки!


MEPs voice outrage over Romania's media policy
Hungarian parents paid to keep toddlers at home
Bulgaria deploys helicopters to hunt tax dodgers