Број 3362  четврток, 19 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Site Meter

Швајцарски ултразвук ќе ги брка птиците од спомениците

Општина Центар ќе плаќа по 1.350 евра за едно апаратче

Деспина Трајковска

За да не се валкаат од птици и од инсекти, спомениците од „Скопје 2014“ ќе се заштитуваат со ултразвук. Општина Центар веќе направила зделка со швајцарска фирмата „Деко стар“ од Бининген за снабдување со потребните апаратчиња, кои чинат 1.350 евра од парче. Тие работат на принцип на испуштање ултразвучни сигнали, кои ги бркаат птиците, а притоа, како што тврдат општинарите, не претставуваат никаква опасност за околината.

Колку апаратчиња ќе се набават, кога и на кои споменици ќе се постават, општинарите допрва ќе утврдуваат. Апаратчињата ќе се монтираат на канделабри поставени во близина на спомениците, ќе бидат видливи, но нема да го нарушуваат амбиентот. Едно апаратче е со димензии 11 на 11 сантиметри. Голема е веројатноста дека први со ултразвук од птици ќе се бранат Гоце Делчев и Даме Груев, потоа Ченто, гемиџиите...

„Набавката и поставувањето на апаратчињата ќе се одвива сукцесивно, согласно со потребите на општината. Ќе нарачуваме едно по едно апаратче, во зависност од динамиката на поставување на спомениците. Инаку, се' уште правиме анализи на терен за поставување на првиот апарат, поточно бидејќи тие нема да се монтираат директно на спомениците, туку на канделабрите во нивна близина, се утврдува фактичката ситуација на терен. Значи, треба да се види дали има потреба од поставување дополнителни канделабри или, пак, ќе се искористат постојните“, вели Јовица Ацковски, портпарол во Општина Центар, според чии процени, тест-периодот на апаратчињата ќе стартува најмногу за два месеца.

Со оглед на тоа дека само на плоштадот и во околината општината ќе постави речиси триесетина споменици, за набавка на апаратчињата ќе треба да плати околу 40.000 евра. Но, според општинарите, оваа „и не толку голема инвестиција“, во секој случај е исплатлива, оти веруваат дека ќе се докаже како функционална. Имено, спомениците нема да се валкаат со измет од чавки, кои се нивни чести посетители, па така општината нема да има потреба да ангажира фирми за чистење на скапите споменични зданија.

Инаку, фирмата „Деко стар“ од Бининген - Швајцарија, била единствената што доставила понуда на јавниот повик на Општина Центар за избор на најповолен понудувач на апаратчињата.


#
Статијата е прочитана 2063 пати.

Испрати коментар

Од: za 780Evra
Датум: 19.08.2010 00:36:11
http://www.a-zeta.it/expo/2297:scaccia_uccelli_ad_ultrasuoni_a_moduli
Од: aj pak jas
Датум: 19.08.2010 02:12:31
Bas me interesirase ovaa tema ne taka odamna i najskapite aparati za ultrazvucno rateruvanje na ptici vo SAD (Quad Blaster ) se okolu $480 pa najverojatno nekoj napravil dobra matematika. Me cudi faktot sto vo denesno vreme ikoj ne prebaruva na internet tuku se nekoi javni povici i nekontrolirano trosenje na narodni pari
Од: citatel
Датум: 19.08.2010 06:38:03
A da nabavat po nekoe takvo aparatce da gi rasteruva bubackite po bolnicite ?????
Од: zapev
Датум: 19.08.2010 10:52:21
vo mak pov mislat za investiciji vo spomenici i nivna zastita od izmet otkolku sto mislat za bolnite,starite,hendikepiranite.....kakov luzus za spomenici a za bolnite uslovi nula.
Од: stanko
Датум: 19.08.2010 12:17:26
A,da se stavi edno takvo aparatce vo vlada,moze ke pomogne
Од: XXX
Датум: 19.08.2010 13:19:33
Trošoci za ovie aparatčinja se samo edni od red mnogu drugi (sigurno i pogolemi), koi što ke bidat potrebni za održavanje na ovie raboti: spomenici, fontani, mostovi... Znači: pari vo MK ima, ne deka nema. MK e bogata država, oti da nee, nema da se davaat investicii za ovie raboti, što nedavaat nikakva dobivka a baraat od godina do godina samo trošenje pari - barem taka mi kažuva mojot seljački pamet.
Од: macki_sk
Датум: 19.08.2010 13:54:58
1350е??? Не пијат сите навта бе ееј, срамота, ова само кај нас го има, да можат од лижавче ке исперат пари

Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Фирмите признаа - доцни повратот на ДДВ
Македонија без кредибилитет во САД
Заборавено училиште
Создава сопствен синџир на хотели
Шоуто со билборди продолжува
Необележани полициски возила ловат сообраќајни грешки
Промоторите без резултати, сепак, Владата штанцува нови
Премиера на „Мајки“ на Манчевски во Торонто
Струга уште еднаш ќе ја празнува поезијата
Германиј�� не е Кина
Карикатура
Циганите летаат на небо
Стил
Магазин


Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency
Asylum rise puts Balkan visa-free scheme in danger