Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Скопје

Патека на пријателство

Пешачка патека долга 720 метри и широка 1,9 метри се гради по должината на границата на парк-шумата „Гази Баба“, од паркингот кај Здравствен дом „Железара“ до детското игралиште. Градот Скопје ја гради оваа патека по барање на Здружението на граѓани на населбата Железарница и на урбаната заедница „Железара“ и таа ќе го носи името „Патека на пријателство со природата“.

Патеката, која ќе биде осветлена со нови канделабри, ја асфалтира „Улици и патишта“, а околината ќе ја уреди „Паркови и зеленило“. Градот Скопје ќе потроши околу еден милион денари за нејзината изградба. (С.Н.)


#
Статијата е прочитана 481 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Скопје
Црвен тепих за двокатниот автобус
Се отвора канцеларија во Брисел
Нови прозорци во три училишта


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency