Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Промоција на план за управување со Кокино

Во хотелот „Холидеј ин“ во Скопје, денеска во 13,30 ќе биде промовиран „План за управување со културниот предел Кокино“, прв и единствен од ваков вид во земјава, изработен според стандардите на УНЕСКО. Промотори се Зоран Павлов од Управата за заштита на културното наследство и Јовица Станковски, директорот на Народниот музеј Куманово, а стихови за сонцето, ќе рецитираат поетесите Билјана Станковска и Светлана Христова Јоциќ.

За Кокино и сонцето како муза ќе говори Венко Андоновски, ликовни дела работени под инспирација на сонцето ќе изложи Сергеј Андреевски, а на кавал ќе настапи Бајса Арифовска. (К.Б.)


Статијата е прочитана 42 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Слики со Александар Македонски од колекцијата на Гуштеров
Надреалната комедија „Апсурдистан“ вечерва на „Синедејс“
Македонската кинематографија во колапс
„Вејка на ветрот“ во трилер-варијанта
Концерт на џез-пијанистот Алјоша Симјановски
Мултимедијален хепенинг за Кочо Рацин
НУБ ќе отвори руска читалница
Јубилеј на Втората македонска бригада