Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Економија

Може да останеме без зелените пазари

Организаторите тврдат дека имаат обезбедено фискални каси

Александар Пешев

Организаторите на зелените пазари не можат да се усогласат со Министерството за земјоделство и со тезгаџиите околу фискализацијата. Поради овој проблем, се најавува дури и затворање на зелените пазари. Додека пазарџиите се бунат против сега задолжителната фискализација, организаторите на зелените пазари тврдат дека Министерството за земјоделство во целост ги нема изработено потребните документи за регистрација на тезгите како фискални субјекти. Организаторите тврдат дека имаат обезбедено фискални каси кои би можеле да им се „издаваат“речиси на сите регистрирани трговци на зелените пазари.

Претседателот на групацијата на пазарите при Стопанската комора, Љупчо Василевски, тврди дека е потребно да се најде решение за овие проблеми и да се намалат казните што се предвидени во изменетата верзија на Законот за трговија, кој неодамна се објави во „Службен весник“.

Според Василевски, високите казни ќе ги ослабат и онака веќе финансиски слабите пазари. „Овој закон нема да се одрази ефикасно во спроведувањето на одлуката за фискализирање на пазарите“, рече Василевски. „Освен два или три пазари во Македонија, останатите не можеме да плаќаме толкави казни“ додаде тој.

Инаку, организаторите тврдат дека обезбедиле фискални апарати речиси за сите пазарџии. Замислено е пазарџиите да плаќаат бескаматен аванс на организаторите за користење на фискалниот апарат. Доколку регистрираните трговци ја затворат тезгата, може да им го вратат апаратот на организаторите, по што во целост ќе им биде вратен авансот. Но, идејата за најмување на фискалните апарати не наиде на подршка од пазарџиите, ниту, пак, од нивното здружение, кои наместо фискализација, бараат плаќање годишен паушал. Според организаторот на пазарот во Велес Љупчо Лазески, тезгаџиите се загрозени од дивите препродавачи. „Пазарџиите кои се во пазарот дури и да сакаат да се фискализираат, многу ги иритираат дивите продавачи околу пазарите кои немаат ниту фирми, ниту каси, ниту некому нешто плаќаат“, посочи Лазески, додавајќи дека за проблемот активно се дискутира на состаноците помеѓу организаторите на пазарите, но надлежните малку обрнуваат внимание на овој проблем.

Организаторите бараат средба со претставници од Владата и надлежните министерства за да ги запознаат со проблемите на терен. Според процените на групацијата на пазарите, во Македонија има околу 35.000 тезгаџии кои живеат од зелените пазари.


Статијата е прочитана 350 пати.

Испрати коментар

Од: kiro USA
Датум: 25.12.2008 07:47:26
I tamu li sakate da udrite bre ligusi nizaedni. Ajde vie zemete edna nedela da rabotite i da go spremate proizvodot za na pazar i da probate da prehranuvate familija so tie pari pa da ve vidam bre ligusi kako ke vi se napolnat gastite so g....! Otvorete rabota za ovoj narod a ne gledate kako da stavite danok na ovoj beden narod..eve vi ideja danok na prdezot bidejki se zagaduva okolinata.ili pak kazna zasto da ne krvopijci....
Од: do kiro USA
Датум: 25.12.2008 13:10:55
Aj batka sedi si madro tamu vo USA. Ti barem znaes sto se slucuva so takvite kako tebe sto TAMU ne sakaat da plakaat dabok. Ovie na zelenite pazari skoro i da nema proizvoditel na zelencuk i ovosje. Se' e toa preprodavac do preprodavac i zieat na grbot na makedonskiot zemjodelec. I koga zarabotuva , ZOSTO DA NE PLAKA DANOK.?! Toa nim im smeta , a ne kako seto toa ke funkcionira so kasite.Zatoa i sakaat da plakaat pausalno , da ne se znae koj pie koj plaka. A mene koga ke mi dojde inspekcija se molam inspektorot da e stanat na vistinskata noga denes i da ne se skaral so zena mu, zosto pokraj site raboti sto se vo red , pak da ne mi " najde " utka i da me kazni. A za patriotskite fiskalni e druga rabota, promasaj na vladata i drzavno reketiranje..
Од: commanddevil
Датум: 25.12.2008 14:41:26
ti so nik usa--ocigledno ne si mrdnal podaleku od nekoe selsko konjopoj4e ..samo se kries za d toj nik ,,demek USA,, ocigledno nesto ne e vo red so tvojov komentar.ako si tamo....vo usa...zarem mozes da rabotis na crno tamo?

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Владините мерки не се Библија, порачува „Макстил“
И Русите ги откажуваат инвестициите
Први лиценци за поштенските компании
Власта бара нов кредит од 50 милиони евра за патиштата
За избегнати царински давачки 160 кривични пријави
За фармерите по наместо 2,5 денари 4 за литар млеко
Старо-нов одбор на директори на Берзата
НИС продаден на руски „Гаспром“ за 400 млн. евра
Словенија со клуч за странските работници
Четири нови експозитури на Охридска банка
Хипо прва во Австрија ќе добие државна помош