Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Култура

„Галичка свадба“ една и единствена

Викендов планината Бистра и кањонот на Радика ечеа од татнежите на тапаните и од звуците на зурлите, на платото пред чешмата Упија, каде беа изведувани поголемиот дел од свадбарские обичаи. По 47-ми пат цели два дена се' беше претворено во една голема Галичка, Македонска свадба, додека низ многувековната традиција својот брак го овековечија невестата Верица Митричка и Љупчо Равановски.


#
Статијата е прочитана 391 пати.

Исп��ати коментар

Од: deli
Датум: 18.07.2011 08:33:54
Kako se živee vo Galičnik vo ostanatite 363 denovi vo godina, koga ke pomine svadbarskata proslava? Kolku žiteli ima Galičnik? Kako opstanuvaat, kade odat na rabota, funkcionira školoto, opština, prodavnici, ima futbalsko igralište? Kako e tamu? ...Ako ne sum greška, ovo "selo" nekogaš broelo okolu 5000!! žiteli a sega nema nieden (ili eden) postojan žitel. Na mladožencite im poželuvam sreken i večen brak!!! Pozdrav :-)
Од: Vesna
Датум: 18.07.2011 10:56:51
Samo dve recenici???????

Најди! во Утрински
Култура
Од уметност можеш секаде да живееш
Најџел Кенеди ја крена публиката на нозе
Пулески го гледа Галичник
Сe бара оставка од директорот на МОБ
Фуриозен настап на Трпчески во Нов Зеланд

"""