Број 3080  понеделник, 07 септември 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Спорт

Сами се победивме во Глазгов

Македонија не искористи неколку шанси и загуби од Шкотска со 2:0, а со тоа, практично, се прости и од баражот

Миодраг Мицковиќ

Тоа е фудбал, може да биде убав, да носи радости, но и мошне суров, со тага и воздишки за пропуштените шанси, особено кога несреќно ќе се загуби натпреварот. Токму тоа им се случи на репрезентативците на Македонија на саботниот меч против Шкотска во Глазгов. Имаа игра, имаа шанси, не беа во подредена улога, но што вреди тоа кога не знаеја да ги искористат дсури и во моменти кога беа сами пред голот на Шкотска, очи в очи со голманот Гордон, кој практично им ја донесе победата на Шкотланѓаните со своите неколку одлични одбрани.

Трагичар на натпреварот беше сигурно нашиот најдобар играч Горан Пандев. Ја имаше најголемата шанса на мечот во 50 минута. По едно двојно проигрување, се најде сам пред голманот Гордон. Малубројните навивачи на Македонија во тој котел на Хемпден парк скокнаа на нозе, сите го очекуваа водството на нашиот тим, но Пандев, кој знае што сакаше во тој момент, шутираше право во голманот Гордон иако имаше и други можности за да ја затресе мрежата на Шкотите. Залудно се фаќаше за глава, шансата замина во неврат. Можеше уште на двапати пред тоа да го освлада Гордон во првото полувреме во 12 и 43 минута, но голманот Гордон ги покажа своите квалитети. Се повтори средбата со Исланд во Рејкјавик, кога тој истиот Пандев пропушти три стопостотни шанси и Македонија тогаш исто така загуби со 1:0.

И јасно, по онаа голема пропуштена шанса на Пандев во 50 минута уследи казна. Примивме мошне евтин гол од неизработена шанса, од прекин на играта. Александер центрираше од левата страна, Седловски иако беше до Браун не реагираше на време а овој само ја чепна топкатга со глава и го совлада немоќниот Николовски. Каков евтин гол, фудбалска трагедија, но тоа е тоа. Можевме сепак да се вратиме во игра десетина минути подоцна. Втора голема, подобро речено огромна шанса што ја имаше Георгиевски. Пандев по леватга страна мина неколку играчи, ја врати топката во шеснаесетникот на Шкотланѓаните, топкатга дојде до Георгиевски, беше на десетина метри далеку од голот, на веќе немоќниот Гордон, доби шанса подобра и од пенал, но тој брзоплето шутираше над голот иако околу него немаше ниту еден одбранбен играч на домаќините.

И тука приказната дека можеме да извлечеме барем нерешен резултат заврши бидејќи во 80 минута Мек Фаден буквално се прошета покрај тројца наши одбранбени играчи, му ја протна топката низ нозе на Седловски, го мина и голманот Николовски и тоа, како што пред мечот изјави Кени Милер, оној кој ќе загуби, ќе биде бакнеж за крајот.

Многу очекувавме од овој меч и со право. Не се посрамотивме на Хемпден паркот и покрај поразот, но за да се победи, за да се постигне успех, не е потребна само добра игра, потребни се и голови. А нив ги нема веќе подолго време на гостувањата на нашата репрезентација.

По мечот нашиот селектор Мирсад Јонуз беше видно разочаран од несреќниот пораз: „Кога нема да ги искористиме шансите, тогаш ја нема и посакуваната цел. Доколку први постигневме погодок сигурно дека епилогот на овој натпревар ќе имаше поинаков епилог. Нападнавме од самиот почеток на натпреварот, игравме добро но што вреди кога на крајот победи посреќниот тим. Одамна не сме имале таква шанса да освоиме три бода во гости. Среќата навистина ни го сврте грбот. Шкотланѓаните со ваква игра тешко дека ќе можат да ја победат Холандија. Сега останува да ја преспиеме ноќта и да се мобилизираме за последниот меч во нашата група против Норвешка. Веќе нема што да загубиме, против Норвешка ќе треба да покажеме дека имаме добар тим и дека нема повторно да ги разочараме нашите љубители на фудбалот“.

Трагичарот на овој натпревар Горан Пандев беше кус: „Навистина ми е тешко, разочаран сум, добро игравме но не ги искористивме трите големи шанси и на крајот поразени го напуштивме теренот. Трагично е што Шкотланѓаните својот прв удар кон нашиот гол го претворија во погодок кој практично и го реши натпреварот“.

Шкотска - Македонија 2:0Полувреме: 0:0. Стадион: „Хемпден парк“ во Глазгов. Судија: Волфганг Штарк од Германија. Стрелци: Браун во 56 мин. и Мекфаден во 80 мин.

Шкотска: Гордон, Хатон, Витакер, Мекфаден, Александер, Флечер (Малони), Браун, (Хартли), Милер, Мекманус, Дејвидсон, Вир.

Македонија: Николоски, Новески, Попов, Митрески, Седлоски, Шумуликовски, Деспотовски, Стојков (Ибраими), Пандев, Наумоски (Тасевски), Георгиевски (Гроздановски)


#
Статијата е прочитана 1737 пати.

Испрати коментар

Од: blagoj
Датум: 07.09.2009 02:32:08
mislam deka sedloski uste ednas dokaza zosto ne treba da e vo repzentacii napravi 4 brutalni greski pa imavme sreka shto ne e 4;0 dosta e za tebe sedlo odi si vo penzija sram e da si kapiten a i janeto golmanot ne e za pofalba dosta e
Од: srecko
Датум: 07.09.2009 02:59:54
I taka uste ednas se dokaza kolku "vredat" nasite "GOLEMI ZVEZDI". Tuku znam jas, KATANEC SRECKO e vinovnikot......... Kade li se samo sega tie SILNI kriticari, voglavno "MAMINI I TATINI SINOVI" da davaat izjavi od tipot "drzi me majko se isposrav" ?!! Da, da, samo KATANEC e vinovnikot!!
Од: Nikola
Датум: 07.09.2009 03:05:07
Najbolno e koga igras dobro no sepak go gubis natprevarot poradi slabata realizacija. No sepak seuste imame teoretska sansa,nades.Dokolku Makedonija ja pobedi Norveska a Skotska izgubi od Holandija ,so podobra gol razlika pak ke se iskacime na vtoroto mesto koe sto ke ne odvede vo baraz natprevarite.Nadezta posledna umira ,da se nadevame i navivame!
Од: dedodimo
Датум: 07.09.2009 03:07:22
E ova e" FALENI JAGOTKI A PRAZNI KOSHNICI " Nashite fudbaleri ne se dorasnati za vakvi raboti i ne se psihichki spremni .nie sme samo falbadjii.
Од: filip
Датум: 07.09.2009 07:56:11
epa gospodin pandev ako cutese ke igrase vo lazio i ke bese vo dobra pisicka forma se gleda deka imas talent ali ti treba mec fitness plus jonuz zgresi sto ilco go klade na desnata strana ilco e klasicen centarfor i samu tamu e mestoto pandev mozit e levo i desno da igrat stojkov nadvor od reprezetacija znajt samo da trcat i panicit pred gol sedloski vreme e za penzija isto taka i.mitreski imame mladi i potalentirani igraci isto taka sumilikoski i despotovski pokazaja deka se samo za na klupa a ne vo prvi edinaest
Од: Realen
Датум: 07.09.2009 08:54:52
PSSSSSTTTT...vo futbalot kako i vo zivotot treba da se ima sreka za da se uspee. Srekata sum jas,sega vo sreda idam vo Oslo da gledam i navivam za Makedonija,a koga idam na utakmici togas i sigurno pobeduvame,zatoa sto jas sum srekata na mojot klub.Dokazana rabota e,ako ne mi veruvate pak ke se javam na komentarov posle utakmicata.Pozdrav i pobeduvame vo OSLO na UULEVAL STADION
Од: Ајван Доктор®
Датум: 07.09.2009 09:05:20
@Сами се победивме во Глазгов -Ништо Ново! Ние секогаш сме си самите на себе доволни!
Од: Dejan
Датум: 07.09.2009 09:44:27
Честитки за храбрата игра и желбата за победа!Никогаш како до оваа партија не сме имале ваква шанса за победа на гости(против посериозна репрезентација).Не е Пандев виновникот,дали авторот на текстот само спомна во анализата по какви кардинални грешки на тепачот Седлоски ги примивме головите,а пак посебно вториот(на улица велиме мрежичка меѓу нозе му фали),кога веке бараме виновници...Сепак треба да сме горди не беше лошо издание,мораме да сме свесни дека ни недостигаат усте неколку класни играчи како Гоче,барем еден врвен шпиц и организатор на игра.Катанец си ептен во право: ’ТО ЈЕ ТО‘
Од: sk 63
Датум: 07.09.2009 10:36:56
Prestanete da ja opravduvate igrata na nasata fudbalska reprezentacija i da barate pricina za porazot so Skotska.Tolku im e znaenjeto i kraj.Kako poin aku da sfatime toa deka iigracot na Skotska uspea pokraj 3-4 igraci od nasata reprezentacija sepaK DA POSTIGNE GOL.
Од: jas
Датум: 07.09.2009 11:41:32
Vie samo znaete da placite a ne da igrate . Stalno e kaj vas nesrecno izgubifme !! nee, nesrecno tuku od glupo igranje i od lenstilok , nasata reprezentacija igra samo 30 minuti posle se prefrla samo na vlecenje po terenot, Da prasam dali samo Makedonci ima dobri fudbaleri kaj nas??
Од: Igor-BT
Датум: 07.09.2009 12:14:19
cestitki za hrabrosta i dobrata igra na momenti i ...i tolku... da ne zaboravime: nie imame pretsedatel na ffm koj e krivicno osuduvan i koj e klasicen fudbalski mesetar. imame katastrofalno slaba domasna liga ( na 40 mesto spored oficijalnata strana na uefa) imame selektor koj nikogas vo karierata ne vodel tim vo stranstvo. imame selektor koj nemase ama bas nikakvi rezultati so mladata reprezentacija, duri i lazese za rezultatot na prijatelskata sredba so srbija. imame selektor koj na klucna sredba, stava vo igra debitant,nekoj si besart ibraimi od renova. i za kraj, mecot so skotska bese uste eden dokaz, deka imame prosecni igraci od tipot na sumulikovski,georgievski,stojkov.. a za karakter i mentalna cvrstina sme obicna nula .
Од: vlatko stip
Датум: 07.09.2009 17:47:26
da ne se zalazuvame toa e bolnata realnost deka sma skromna reprezentacija so prosecni igraci.pancev e zatoa pancev.toj od tie 4 sansi ke dadese 2 gola.pandev e daleku od nego sto bese toj na vremeto.toj bese 2 igrac na evropa,prv strelec i go osvoi kupot na sampioni i svetskiot kup. pandev toa ne moze ni vo son da go ostvari.
Од: дими6
Датум: 07.09.2009 18:26:27
До Јас Во потполно си во право , одигравме 30мин. Цело второ полувреме Шкотите не растурија . Ако они имаа среќа ќе си дојдовме со 5 гола.Од кој очекувате фудбал од нашето првенство или од играчите што играат во странство кои се резерви или играт во слаби игри.Ние можеме да одиграме само со јаки репрезентаци , зошто само тогаш нашите фудбалери можат да бидат видени и дават се од себе.
Од: Данчо Битола
Датум: 07.09.2009 20:11:40
Зошто се форсираат играчите од типот на голманот николовски и седловски? можи беше име седловски,..ама се гледа дека неможи соодветно да одговори на зададените задачи,. не е мајтап да играш во одбрана,.. николовски,.. едноставно. .типот нема повеке рефлекси како шо имаше минатите циклуси...мора пандев да игра позади напаѓачите.. наумовски и ристич...

Најди! во Утрински
Спорт
Тежок удар од Грција на стартот од ЕП
Македонија подготвува вето за Грција
Првенството сиромашно за повеќе ѕвезди
Кикс на Франција, Србија пред пласман во Ј. Африка
Испаднаа Родик и Сафина
Вардар про подобар од Бешикташ и од Будуќност
Јосифоска во финалето во Брчко
Леб на поен до Хирвонен