Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.09.2012, 14:13
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаНовата Електронска здравствена картичка и прашањето дали таа треба да биде бесплатна или да се наплаќа по 250 денари, ги судри ставовите на пратениците од владејачкото мнозинство и опозицијата на денешната 40. собраниска седница.

Менде Диневски од СДСМ рече дека со Законот се утврдува обврска за замена на постојната здравствена легитимација со електронска здравствена картичка. Тој посочи дека го предлагаат Законот бидејќи, како што рече, претставува антикризна мерка со која предлагаат здравствената картичка да биде на товар на Министерството за здравство односно Буџето��, а не на товар на граѓаните.

Тој посочи дека во 2009 година било нагласено дека елетронската здравствена картичка ќе чини 170 денари, а денес таа чини 250 денари.

Јордан Пачков од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека и здравствените легитимации граѓаните си ги купуваа сами.

- Од партиципација на електронската здравствена картичка се ослободени ранливите групи, потенцира Пачков.

Андреј Петров од СДСМ рече дека една од главните пароли на Владата беше бесплатно здравство и праша зошто граѓани сами да ја плаќаат здравствената картичка.

- Законот им нуди на граѓаните наместо да плаќаат по 1.000 денари (просечно за едно семејство), кога поскапуваат струја, парно, прехранбени артикли, овој трошок да падне на товар на државата, посочи Петров.

Миле Пачемски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека проектот за електронска здравствена картичка останува понатаму и ќе се реализира. Поради економската криза, истакна тој, динамиката ќе биде забавена.

- Личните карти и возачките дозволи, како и здравствените легитимации не се бесплатни, посочи Пачемски и додаде дека средствата од електронската здравствена картичка ќе бидат наменети за набавка на акцелератори.

Талат Џафери од ДИУ побара еден час пауза за да се разгледа прашањето за незакажување на комисии кога има пленарна седница. Според него, не треба во исто време да се одржува седница на Собрание и седница на Комисија, во овој случај, на онаа за труд и социјална политика.

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски во образложението рече дека и во досегашната работа додека траела собраниска седница се одржувале седници на комиисии.

Четириесеттата седница на Собранието ќе продолжи по паузата. На дневен ред на седницата се предлог законите за изменување и дополнување на Законот за земјоделство и рурален развој по скратена постапка, за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на членовите на нивните семејства, Информацијата за нарушување и загрозување на образовниот процес итн.
Статијата е прочитана 640 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
И Грција подготвува нова стратегија
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Бро�� - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“Овци за шишање, 17.09.2012 15:33:48
Честитки за уште една анти кризна давачка. Новата “бесплатна“ ама сега за 250 ден. здравствена легитимација е уште една ставка која супер ќе се вклопи во низот од документи кои ќе треба да се мануваат при промена на адреса, женачка или мажачка, или најмодерно сега е промената на имиња улици. Еве уште еден предлог за шишање: Откако ќе се сменат имињата на улиците да се пристапи кон менување на имињата на населбите, па после 6 месеци манување на имиња на градовите и селата. Замислете ја математиката не само од една улица туку од цели населби, градови помножено со бројот на пасоши, лични карти, возачки, здравствени легитимации и што уште не. Ако политичарите лажат математиката не лаже. И за крај промена на името на државата!!! После тоа не ни требаат кредити од странство си имаме неповратни средства од овците. А на нив секако волната пак ќе им порасне, само малку пократка!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |