Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Ник Клег

На прагот сме на нова финансиска криза

18.07.2011, 14:55

Заменик-британскиот премиер Ник Клег за Би-Би-Си изјави дека е исклучително загрижен дека светот е можеби на прагот на нова финансиска криза.

Клег рече дека е загрижен бидејќи смета дека кризата од еврозоната би можела да се пресели во Велика Британија и директно да влијае на работните места, односно на нивото на невработеност во таа земја.

Се работи за прво признавање дека кризите во Грција, Шпанија и Италија би можеле да влијаат на Велика Британија.

На прашањето: „Колку сте загрижен дека можеби сме на работ на нова сериозна светска финансиска криза?“, Клег одговори: „Неверојатно сум загрижен. Милсам дека неизвесноста во САД, која е продукт на политички метеж, како и растечката финансиска криза и безграничната должничка криза во еврозоната се многу сериозни“.

Тој исто така рече дека е наивно да се мисли дека Британија може да стои настрана бидејќи не е членка на еврозоната.

- Кризата би можела да има директно влијание на работните места и животите на милиони Британци. Затоа мислам дека би требале активно да учествуваме и да им помогнеме на членките на еврозоната да ги спроведат неопходните реформи за во иднина да создадат силна и просперитетна еврозона, рече Клег.#
Статијата е прочитана 1356 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Насловна
10 прашања
Цвета бизнисот во улицата на црвените фенери
Хилари Клинтон во Атина
Од уметност можеш секаде да живееш
Добро се снајде во лезбиска улога
Колапс на совеста
Владата ќе се бира на 27. јули
Добрата тетка ќе биде супер мајка
Квазипатриотите во акција
Новинарските здруженија реагираат на измените на Законот за радиодифузија
Скара, најомилена машка релаксација
Европа без Турција
Дамовски сведочеше во процесот за обвинетите од „Перо Наков“
Живкица Каленикова - радио и ТВ-водителка
Поскапуваат бензините и дизелот
Државата ќе заплени стан од најблиските на Даравелски
Карикатура
Сити го продаде Тевез за 45 милиони евра
Изгласани измените на Законот за знамиња
Избрани 12 судии и еден претседател на суд
Меркел - Еврото не е во опасност
Онлајн вести

"""