Број 3266  сабота, 24 април 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
На прво место

И вицепремиерот Наумовски доби интерпелација

ЛДП и Нова демократија сметаат дека Наумовски ја исклучил евроатлантската агенда

Само осум месеци по доаѓањето на функцијата вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Васко Наумовски вчера доби интерпелација. Му ја поднесоа пратениците од ЛДП и од Нова демократија, бидејќи сметаат дека ја исклучил евроатлантската агенда од политичкиот живот на Македонија . Партиите на Јован Манасиевски и на Имер Селмани се убедени дека Наумовски не успеал да се соочи со тежината и со сериозноста на најтемелниот стратегиски проект за државата. Според нивните гледишта, тој не ја оправдал довербата што ја доби од Собранието во јули минатата година и не заслужува да биде на вицепремиерска функција.

Како клучни причини за поднесување на интерпелацијата иницијаторите ги наведуваат: уназадувањето на Македонија во исполнувањето на политичките критериуми за членство во ЕУ, маргинализацијата и целосната партизација на Секретаријатот за европски прашања, застојот во усогласувањето на македонското законодавство со европското, криењето клучни документи за европска интеграција од Собранието и од граѓаните, усвојувањето на скандалозниот Закон за антидискриминација, непочитувањето на парламентот и на надлежните собраниски тела, забраната за комуникација на вработените во Секретаријатот со делегацијата на Европската комисија, нецелосното спроведување на донесените закони со европско знаменце и одложувањето на примената на реформските делови од Законот за води.

Двете партии велат дека споделуваат исти погледи во однос на евроатлантската перспектива на земјата и заедничката интерпелација ја оценуваат како позитивен пример за здружување на силите кога се во прашање државните приоритети. За интерпелацијата очекуваат поддршка и од другите опозициски партии, но и од владејачката ДУИ. (О.В.)


#
Статијата е прочитана 815 пати.

Испрати коментар

Од: Kimov
Датум: 24.04.2010 04:13:21
Kako decata mali. LDP postana rekorder vo parlamentot so podnesuvanje interpelacijii. Umesto dase fatat za rabota tie si igraat so drzavata. Nisto nee podolen i Imer Selmani kontras neviden.
Од: marija
Датум: 24.04.2010 10:05:20
Pricinite sto gi naveduvaat podnositelite na interpelacija za Naumovski se tocni i izdrzani. Samo dali napravile nenameren propust ili toa go ostavile za na parlament , propustile da go spomnat skandalozniot izbor na Naumovski za profesor na Praven fakultet, kako i negovata zabrana na vrabotenite od negoviot resor da ne komuniciraat so prestavnicite na EU.
Од: Regaconi
Датум: 24.04.2010 10:11:24
Uste najmalku eden den sobraniska rasprava i frlanje na javni pari vo veter i zaludno. Demokratski e, no ne e pragmaticno po samo 8 meseci ministeruvanje
Од: Ристо Тетово
Датум: 24.04.2010 11:28:51
Не вреди. Интерпелација залужува овој народ. Се продава за 1000 денари и сега му било тешко и неиздржливо. Е ПА НАРОДЕ ШТО ТИ СЕ ЧИНЕШЕ КОГА СЕ МАЖЕШЕ (онадеше).

Најди! во Утрински
На прво место
Милошоски се сретна со Клинтон во Талин
Протестот на стечајците произведе политичка бура