Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.10.2012, 13:29

Јапонија реагира за нуклеарната шегаГолманот Кавашима на ТВ Франс 2 прикажан со четири раце, со коментар „Фукушима ефект“

Јапонија луто одреагира на гестот на водителот на Француската телевизија, кој покажа композитна слика од голманот на јапоинскатра репрезентација Еиџи Кавашима со четири раце и с епошегува со зборовите „Фукушима ефект“. Фалејќи го бранењето на Кавашима во победата на Јапонците над Франција од 1:0 во пријателскиот натпревар одигран во петокот, несолената шега на Лоран Рикие предизвика смеење и аплауз во студиото.

Секретарот на шефот на јапонскиот кабинет, Осаму Фуџимура, ја нарече „несоодветна“ забелешката на Рикие, алузија на нуклеарната криза во Фукушима минатата година. Тој додаде дека амбасадата на Јапонија во Франција испратила протестно писмо до телевизиската станица Франс 2. Во писмото се вели дека забелешката „ги повредува чувствата на луѓето погодени од катастрофата и ги попречува напорите за обнова“, додава Фуџимура.

Нуклеарната катастрофа беше предизвикана од земјотрес со магнитуда од девет степени и резултира со цунами во март минатата година. Повеќе од 15.000 луѓе загинаа, а речиси 3.000 се' уште се водат како исчезнати.

Јапонската министерка за образование Макико Танака, во чија надлежност е и спортот, немаше влакно на јазикот.

„Ако е точно дека тој рекол такво нешто, тогаш тоа е однесување на кое му недостига чувствителност“, изјави таа. „Многу луѓе беа повредени во нуклеарната криза. Не знам како луѓето можат да се шегуваат со тоа“.


Статијата е прочитана 611 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за ��встралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |