Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
14.08.2012, 17:58

Донев, Јанкуловски и Лазаревски предавачи на „Евро-Балкан“

Јован Донев демантира дека новиот универзитет добил дозвола поради неговата блискост со Владата

Наум КотевскиОтфрлајќи ги сите можности неговата блискост со Владата да влијаела на добивањето на дозволата од Министерството за образование и наука „Евро-Балкан“ да прерасне во универзитет, професорот Јован Донев потенцира дека Институтот за општествени и хуманистички истражувања ги исполнило сите обврски и услови кои ги налага законот за да може да стане високонаучна институција.

„За ваква работа не одлучува само Министерството, туку и бордот за акредитации. Таму уредно го доставивме нашиот елаборат. По направените анализи, добивме дозвола. Нема никаква врска мојата, наводна, блискост со власта“, вели Донев, кој ќе биде еден од професорите, а негови колеги ќе бидат и други интелектуалци од десницата - жестокиот противник за компромис во преговорите со Грција и еден од пишувачите на првиот Закон за лустрација, поранешниот амбасадор во Стразбур, Ѕвонимир Јанкуловски, потоа бившиот директор на Центарот за управување со кризи и претседател на Институтот „Павел Шатев“, кој беше споменуван и како можен иден амбасадор во Романија, Панде Лазаревски... Во групата од 30 професори кои засега се обезбедени се и Митко Панов и Весна Матијашевиќ.

Претседател на Управниот одбор ќе биде Алберт Муслиу, а директор Александар Даштевски. Ректорот засега не се знае, иако, како што ни кажа Донев, желбите се тоа да биде некој странец.

„Тоа ни е планот, но желбите се едно, можностите друго. Цената на тие луѓе е висока, а ние допрва почнуваме и немаме соодветен буџет. Ќе се обидеме, па ќе видиме што ќе направиме“, нагласува До��ев, кој беше и еден од кандидатите за амбасадор во Лондон.

Во рамките на универзитетот, каде што една студиска година ќе чини 1.900 евра, ќе постојат три факултети: за културни студии, за студии на социјална антропологија и за студии на Југоисточна Европа (политички студии). Четврта образовна единица е академија за моден дизајн, а петта е постојниот Институт за општествени и хуманистички истражувања.

Бројот на студенти кои годишно ќе се запишуваат е ограничен на 25 по факултет, односно 15 на високата стручна школа. Бројот на студентите кои ќе се запишуваат на втор циклус од студии останува десет на секоја група. „Бројот е ограничен. Сакаме да имаме квалитетни кадри, но и да не го оптоваруваме пазарот на трудот“, појаснува Донев.

Избор на наставно-научни дисциплини на универзитетот е направен со цел на новите генерации на студенти да им се даде можност да студираат и дисциплини кои досега не им беа достапни, а кои се исклучително важни за развојот на секое општество и како такви се присутни речиси на сите универзитети надвор од Македонија.

„Постојат многу студии за Европа, но малку за регионот. Целата филозофија е да се занимаваме со интеркултурните регионални феномени. Ни недостасува таква наобразба и затоа мислам дека има толку предрасуди меѓу народите во регионот. Сакаме да понудиме нешто ново, нов дух, нови идеи, кои ќе помогнат за подобро меѓусебно запознавање. И наедно да се обидеме да и' дадеме на научната основа правец за прашањата што ги тангираат сите во регионот“, потенцираше Муслиу.

Според него, завршените кадри на овој универзитет ќе може да работат на поинаков начин, без стереотипи, во политиката, но и во економијата, затоа што регионот не само што не е доволно врзан политички туку и економски.

Во таа насока, Даштевски вели дека оние што ќе ги совладаат сложените односи во регионот ќе можат да помогнат и во Советот на Европа, во Европската унија, бидејќи таму се на цена таквите познавачи на состојбите

„Кадрите, пак, од факултетот за социјална антропологија ќе може да работат во музеи, државни органи, а оние на факултетот за моден дизајн ќе го изучуваат дизајнерството. Модата и културата секогаш биле врзани меѓу себе“, вели Гашдевски.

Инаку, Институтот „Евро-Балкан“ е формиран во 1999 година како своевиден македонски „тинк-тенк“, а од 2006 година е регистриран како научен институт. Наредната година добива акредитации за организирање постдипломски студии поврзани со прашањата на родот, културата, Југоисточна Европа и Византија.


Статијата е прочитана 3027 пати.

Испрати коментарАхмети сам ги дуваше свеќите
Рано е за салутирање на УЧК
„За идеале гину будале“
„Заедно можеме повеќе“ - ново мото на ВМРО-ДПМНЕ
Филе гледа позитивен тренд во Македонија
Дилемите за Ламбринидис без основа во ЕУ
СДСМ бара од Владата мерки за ублажување на ценовниот шок
Треба да се чуе гласот на граѓанитеНајголемата мизерна одлука на Одборот за акредитација и евалуација на високото образование, 15.08.2012 06:06:35
Одлуката еден институт (без факултети!) да се преименува во УНИВЕРЗИТЕТ беше најголемата мизерна лакрдија што ја донесе Одборот за акредитација.Комисијата по овој предмет кажа дека е све во ред со Елаборатот!, дека Институтот Евро Балкан има пазете „ДВА ДВОСОБНИ СТАНОВИ со површина од околу 100 м2„ и дека Институтот ги исполнува СИТЕ УСЛОВИ ДА ПРЕРАСНЕ ВО УНИВЕРЗИТЕТ! Значи просторија што е двособен стан сега е УНИВЕРЗИТЕТ, со едноWC и со предсобје-Студентски прашања, без библиотека и без канцеларии за професорите!!! Јас имам две гаражи од по 20 м2, па планирам да аплицирам за факултети соодветен Елаборат наскоро. Со наведнати глави се донесе одлуката на двата двособни станови од Јован Донев да им се даде својство да бидат УНИВЕРЗИТЕТ!А да, го лимитираа бројот на студенти на 40 (бидејќи за 1студент мора да има 3м2 простор, па у два 2собни стана може комотно да престојуваат 40 студенти, тоа е лимитот, а не „квалитетот„ што го кажува Донев. Ох мизерна земјо што крепиш.
политички студии, 15.08.2012 06:47:54
Досега завршените политиколо��и очигледно ќе бидат пратени на обука за некој занает, а тазе дипломираните, оние 25 кои ќе платат по 1900 евра за година ќе бидат “ стручни„ а? До каде ќе одите луѓе? Каде е образот?
Stevo, 15.08.2012 08:31:30
Vo zbirstina ne mu e mestoto na Musliu, go smetav za poumen od ovaa bagra na celo so bisiot kadar na SDSM, Jovan Donev, a sega apologet na Grujo
tezgi, 15.08.2012 10:06:35
Univerzitet Euro- Balkan?! Uste edna tezga za stancanje na diplomi.
lila, 15.08.2012 10:15:54
toa e tocno si pravite fakulteti za vas ke poremetite decata
Dr.OkiOrhan, 15.08.2012 11:26:09
Одлична идеја, и предлагам факултетите да се дисперзираат во Присовјани, Другово, Магерево и Горно Дупени за овие неопходни студии да се приближат на студентите. Ова ке овозможи во исто време и развој на туризмот и вработување на многу кадри во угостителството и туризмот.
sad, 15.08.2012 11:45:07
Cuvajte dve mesta za mene da ne nema podocna. Aaaaaaaaaaaahahahahaaaaaaaaaaaaaaa... otvorise zemjo i goltnigi.
Трпе, 15.08.2012 13:28:04
Образованието тотално го обезвреднија со професори тате,мама бате и јас.На овие факултети ништо не им треба осим еден компјутер и печатар за дипломи.Срам да ви е ги осакатувате младиве.
Vesna, 15.08.2012 13:49:03
Vo zemjata na cudata se e mozno. Do kade li ke odat so glupostite i dali ima kraj?
vladan, 15.08.2012 19:38:02
mizerija,so drugo da se kaze.barabi ima sekogas i segde,ama vakvi luge bez troska sram nemame videno.itrecot demantira deka dobil akreditacija poradi bliskosta so vladata.a so da kaze,da akreditacijata e poradi bliskosta so vladata.sramota.samo ne mi e jasno koj ke zapise vakov fakulltet.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 15°C

Недела
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Остри меѓународни реакции по пресудата за „Пуси Рајот“
Руската православна црква вчера ја повика државата да биде милостива кон членките на контроверзната панк група...
Депонијата се празни, комуналците добија една плата
Инспекторите за животна средина веруваат дека до понеделник сето ѓубре ќе биде изнесено од центарот на Тетово и депонира...
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |