Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Спорт

Титулата за Макпетрол

По четиригодишна пауза карате клубот Макпетрол повторно ја освои титулата државен првак. Макпетролци воедно се и најуспешен колектив за 2008 година во генерален пласман со 1030 бода, а на државните првенства за пионери, кадети, јуниори и сениори освоија вкупно 65 медали. Нивниот најголем ривал за шампионската титула, Металург, со бодовен минус од 400 поени, на крајот мораше да се задоволи со второто место.

Македонската карате лига годинава се карактеризира со ретко видена неизвесност. Буквално до последната борба не се знаеше во чии витрини ќе заврши шампионскиот пехар. Дербито меѓу Макпетрол и Металург заврши без победник (2:2), обете екипи имаа по 13 победи, а пресуди поразот помалку што го имаше тимот на Макпетрол во генералниот пласман и подобрата поен разлика во сите натпревари. (С.Д.)


Статијата е прочитана 50 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Спорт
Араповиќ му спарингува на Кро Коп!
Македонските ракометари, сепак, во Вараждин
Промовирана Стратегијата за спречување на насилство во спортот
Илиевски лидер на Унион Олимпија против Будуќност во НЛБ-лигата
Фудбалски вести
Бостон со нов клупски рекорд, Кливленд се' уште без пораз дома