Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Свет

Го уриваат мавзолејот на Енвер Хоџа

Кенан Мимидиноски

Тирана - Намерите на премиерот на Албанија, Сали Бериша, целосно да се урне мавзолејот на Енвер Хоџа, кој се наоѓа во центарот на Тирана, се остваруваат. Парламентарното мнозинство, без опозицијата, донесе одлука за уривање на таканаречената Пирамида изградена во осумдесеттите години во чест на диктаторот Хоџа. Собранието, и покрај силните спротивставувања на голем број архитекти, политичари и други асоцијации со гласовите на мнозинството на коалиционите партнери - Демократската партија на Сали Бериша и Партијата за социјалистичка интеграција на Илир Мета, одлучи на ова место да започне изградбата на нов објект на парламентот на Албанија, кој треба да биде завршен до 2012 година, кога е и стогодишнината од формирањето на албанската држава.

Пирамидата во која беа сместени галерија, музеј и други културни институции, а во еден дел е сместена и големата приватна влијателна телевизија Топ чанел, опфаќа преголема квадратура што пречи да се реализира проектот на владата за нов парламен��.

Познати личности, не само од левицата, веруваат дека пирамидата треба да се зачува како спомен на едно минато време. Се потпишуваат петиции против уривањето, а и новиот градоначалник на Тирана, демократот Лулзим Баша, уште пред локалните избори на 5 мај изјавуваше дека треба многу внимателно да се пријде кон овој чин.

Се очекува и овој чекор на власта да доведе до протести.


#
Статијата е прочитана 624 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Свет
Далај-лама ги скара Кина и САД
Седиштето на ОН ќе се шири
Мајката чедоубиец – на слобода
Руперт Мардок се извинува
Израел ќе го нападне Иран во септември
Партнерство на исток
Гадафи не си оди
Папандреу ја прозива Европа

"""