Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Економија

Словенија со клуч за странските работници

Љубљана - Словенечкиот економско-социјален совет донел одлука да ја намали годишната квота за вработување странски работници во државата. Таа одлука треба да ја потврди и Владата, со што идната година Словенија би издала најмногу 24.000 работни дозволи за странските работници, од кои најголемиот број се од просторот на поранешна Југославија. Од 24.000 дозволи, 10.300 би биле наменети за сезонските работници.

Мотивот за редукција на бројот на странски работници е помалиот економски раст, кој ќе има влијание и на пазарот на трудот. Учеството на странските работници на словенечкиот пазар на трудот би било намалено за една четвртина. Квотата за работни дозволи за странци оваа година изнесуваше 32.000 и не беше искористена, затоа што биле издадени само 27.000 работни дозволи. (Макфакс)


Статијата е прочитана 530 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Владините мерки не се Библија, порачува „Макстил“
И Русите ги откажуваат инвестициите
Може да останеме без зелените пазари
Први лиценци за поштенските компании
Власта бара нов кредит од 50 милиони евра за патиштата
За избегнати царински давачки 160 кривични пријави
За фармерите по наместо 2,5 денари 4 за литар млеко
Старо-нов одбор на директори на Берзата
НИС продаден на руски „Гаспром“ за 400 млн. евра
Четири нови експозитури на Охридска банка
Хипо прва во Австрија ќе добие државна помош