Број 3272  понеделник, 03 мај 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Поевтинувањето на едни лекови значи поскапување на други

Со фондовското поевтинување најмногу ќе настрадаат пациентите со остепороза, астаматичарите, болните од ревматизам

Јасмина Јовановска

Поевтинувањето на едни лековите на товар на државата, што во практика стартува од денеска, за други лекови ќе значи поголема доплата, а со тоа и поголем трошок за болните. Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), иако се пофали дека го зголеми бројот на лекови за трипати, за кои болните нема да доплаќаат за одредени лекови, пациентите, сепак, ќе доплаќаат повеќе отколку сега, со што современата терапија ќе стане недостапни за поголемиот дел од нив, за некои и основаната терапија. Со фондовското поевтинување најмногу, по се' изгледа, ќе настрадаат пациентите што боледуваат од порозноста на коските или остепороза, а не помалку и астматичарите, ревматичарите и други болни.

Место досегашните 500 денари, болните за да се лекуваат со соврмената терапија, како што дознаваме, сега ќе треба да доплаќаат околу 1.000 денари. Според неофицијални информации, во петокот производителот на најсовремениот лек за остепороза „бонвивата“, до Бирото за лекови доставил барање за намалување на единствената цена на лекот од околу 2.400 на околу 1.400 денари. Со оглед дека реферетната цена на лекот за остопороза што ја признава ФЗО е 510 денари, доплатата ќе биде околу 1.000 денари.

„Фондот не може место лекарот да ја одредува терапијата на болниот. Со признавање на најевтината цена на лекот, Фондот ќе не' врати на застарената терапија, кој не само што е помалку ефикасна, туку има и поголеми нусефекти“, се жалат болните со остепороза. Според нив, не е исто да се пие една таблета месечно и секој ден. „Секојдневната земање на таблетата не само што го оштетува желудникот на некои пациенти туку ги доведува и во состојба да не можат да станат од кревет“, реагираат болните.

Од Бирото за лекови ни потврдија дека за одреден број лекови од фармацевтските куќи се доставени барања за намалување на единствените цени на лековите, цените по кои се регистрираат лековите во земјава. „Намалување на единствените цени побараа повеќе компании, како што се „Крка“, „Алкалоид“, а во петокот тоа го сторија и „Баер-Шеринг“ и швајцасраката компанија „Хофман ла Рош“, ни рекоа во Бирото за лекови. Цените треба да се официлизираат денеска кога и ќе стартуваат новите рефетни цени, односно цените на лековите од позитивната листа што ги признава Фондот.

Со намалување на референтните цени ќе скокне доплатата на лековите за астматичарите, за болните од ревматизам. Така, за спрејот „фликостиде“, наместо досегашната партиципација од 160 денари, болните, барем според извештајот што го добиле аптекарите, ќе мора, покрај 160 денари, да доплаќаат и 480 денари. За лекот за ревматизам „сулфасалазин“, пак, наместо досегашната партиципација од 90 денари, ќе плаќаат партиципација од 50 денари, но затоа ќе имаат и доплата од околу 250 денари. Слично зголемување и доплата се јавува и кај други препарати, како кај некои корикостроди.

Од Фондот се правдаат дека засега успеале да ги намалат реферните цени на лековите на 118 генерики. Уште се пофалија дека речиси 44 отсто од лековите ќе имаат доплата само од 50 денари. „При одредувањето на референтните цени на лековите, освен по формулата, се обидовме заеднички јазик да најдеме и со добавувачите. Едноставно, преговаравме за цената, се' со цел лековите да станат подостапни за што повеќе пациенти“, објасни директорката на ФЗО, Маја Парнарџиева-Змејкова, при промовирањето на новите референти цени.


#
Статијата е прочитана 539 пати.

Испрати коментар

Од: Пациентите
Датум: 03.05.2010 02:44:13
Некои од болните имаат пари, но што ќе прават тие што немаат, ќе трпат болки и маки додека не умрат? А тие од Фондот барем отворено да кажат дека нема пари, ни се смачи веќе од изговорите и оправдувањата што ги измислуваат.
Од: Komentator
Датум: 03.05.2010 12:22:08
Vo Germanija ..sekoj zdrastveno osiguran mora da odi godisno na sistemacki pregled za osnovni bolesti na covekot rakot..osteoporozata i taka nataka da ne brojam poveke A zosto prasanje e sega. rodninata mi kazuva ako ne odam i ako me strefne losa bolestina sam moram da si go plakam lekuvanjeto...bidejki ne sum ja pocituval preventivata...a kaj nas obratno skapi lekovi za losi bolesti verojatno mislat vo fondot deka e poeftino lekuvanjeto odkolku preventiva ..cudna nekoa matematika....!!
Од: pacient
Датум: 03.05.2010 15:14:20
Krajno vreme i toa go ocekuvam od vaskako seriozen vesnik,da prestanete so objavuvanje na vakvi napisi.Potreben e komentar ednas za ssel\kogas da im se posoci na resorniot minister,FZO i drugite odgovorni liugje vo ovaa zmja da prestanat so tie igri bez granici,odnosno so majtapenjeto so osugurenicite na Fondot,bidejki se raboti za ogromni finansiski sredstva na tie isti osigurenici.Ednas za sekogas treba da izlezat pred javnosta i jasno i glasno da kazat,zosto nema lekovi vo patekite,zosto bolnicite se davat vo dolgovi i nemaat osnovni sredstva za rabota,zosto se ceka so meseci za dijagnosticki proceduri i.t.nNekoj za siot ovoj haos mora da odgovara i konecno ako ne se sposobni da se spravat so problemite koi stojat pred niv,neka odstapat,ednostavno neka go prepustat mestoto na nekoj koj e posposoben od niv, a ne da se angazira direktor na FZO od R.Slovenija.

Најди! во Утрински
Политика
„Македонско претседателство“ во Советот на Европа
Македонија е во рацете на политиканти!
Првомајска синдикално-владина идила
Пет минути тишина за одбрана на новинарството
Првоодделенчиња во посета на МПМ
Кофинансирање на седум проекти од образование��о