Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Култура

„Најубавата - невестински фустани од 19 век до денес“

Во Музејот на град Скопје вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Најубавата - невестински фустани од 19 век до денес“, чии автори се етнолозите, виши кустоси Славица Христова и Татјана Ѓорѓиовска.

Ќе бидат претставени 40 невестински фустани, модни додатоци и 80 фотографии, кои ги отсликуваат нивните стилски промени во период од двесте години, но и еволуцијата на модата воопшто.

„Невестинската облека и модните додатоци на изложбата се претставени и во нивниот социјален и историски контекст, преку фотографиите од периодот на кој му припаѓаат. Промената на невестинската облека се случувала напоредно со промената на положбата на жените што ја носеле. Презентираните предмети на невестинска облека, собрани и зачувани низ времето ја претставуваат фамилијарната, но и колективната меморија и наследство“, посочуваат етнолозите.

Фустаните датирани од периодот од 19 век до Втората светска војна и се во сопственост на Музејот на град Скопје и Музејот на Македонија, а останатите за оваа прилика се отстапени од приватни лица. (К.Б.)


Статијата е прочитана 332 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Културата ни е на интензивна нега
Спотот „Македонија вечна“ од денеска на Си-Ен-Ен
Во Битолската епархија иконите препуштени на забот на времето
Свечена изведба на „Тапани во ноќта“ во Прилеп
Ретроспективна изложба на Драган Петковиќ
„Среќна Нова ’49“ за крај на „Пред актерот - простум“
„Травијата“ за Нова година