Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.09.2012, 16:34
И Грција подготвува нова стратегијаГрчкото МНР ќе мобилизира експерти кои ќе му даваат нови насоки за надворешна политика

Од нашиот дописник
Миркица Поповиќ


Атина - Новиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, ќе ја засилува дипломатијата на Грција. Според најавите, наскоро ќе почне со работа специјална комисија на експерти, академици, дипломати и научници чија цел ќе биде да предлагаат нови насоки на грчката надворешна политика.

„Грчката надворешна политика по промените во поширокиот регион и во светот не може да остане иста“, истакне шефот на грчката дипломатија. Аврамопулос ќе го достави официјално предлогот за формирање на ваква комисија на почетокот на 2013 година. Предлог за формирање на експертска комисија и конкретно за македонско-грчкиот спор лани имаше и професорот Евагелос Кофос, за време на форум за спорот околу името организиран од грчкиот тинк тенк ЕЛИАМЕП.

Експертска комисија, според планот на Аврамопулос, ќе биде во постојана комуникација со политичките партии, надлежните комисии за надворешни работи, дипломати и други адреси во и надвор од Грција. Меѓутоа главниот збор за предлозите на оваа комисија, како што нагласи Аврамопулос, ќе го имаат премиерот и Парламентот. Аврамопулос, во рамки на неговата идеја МНР да комуницира со сите партии во грчкиот парламент за грчката надворешна политика, изминатиот период веќе имаше брифинзи со Демократска левица која е дел од трипартиската влада, но и со опозициската СИРИЗА, за која ова беше прво официјален брифинг со министер и посета на министерство.

Говорејќи за предизвиците на грчката надворешна политика, Аврамопулос напомена дека решавање на спорот е од големо значење за грчката надворешна политика и претставува едно од клучните и критични теми за Грција. Аврамопулос тврдеше дека Грција ја поддржува преговарачката процедура во рамки на ОН и учествува во неа, како и дека досега направила се што било побарано од неа на преговарачка маса, иако тоа воопшто не било лесно. „Тоа што ни треба е веродостоен соговорник од другата страна, кој ќе го остави настрана балканскиот синдром од 19 век и, наместо да го користи спорот за името за внатрешно-политички цели и корист и да негува националистички ставови, ќе ја воочи вредноста на нашиот заеднички пат кон европското семејство“, истакна Аврамопулос.

Аврамопулос утре заминува за САД каде прва станица му е Чикаго, потоа Бостон, а на 23 пристига во Њујорк за работата на Генералното собрание на ОН. Во рамки на посетата на Њујорк ќе има средби со генералниот секретар Бан Ки Мун и медијаторот за името, Метју Нимиц.

Шефот на грчката дипломатија истакна дека грчкото МНР располага со многу малку средства од буџетот во споредба со другите министерства, односно само 0.18 отсто. Притоа, најави продавање на дел од зградите на МНР низ светот кои не се користат за да се заштедат средства, а исто така и затварање на дел од амбасадите и конзулатите и префрлање на нивните надлежности на некоја од грчките амбасади во соседството.Се планира и отварање на помали претставништва со помал персонал а со конкретни цели, како на пример промовирање на можноста за инвестиции во Грција.

Според Аврамопулос, во моментов грчко-американските односи се во една од најдобрите фази досега и остануваат стратешки приоритет на Грција. Спомена дека за одржувањето на овие односи големо значење има грчката дијаспора. „Се уште не ни е проценет кадарот кој го имаме низ светот“, посочи Аврамопулос коментирајќи за искористување на потенцијалите на имиграцијата.Статијата е прочитана 1731 пати.

Испрати коментарМакедонскиот правосуден систем станува поефикасен
Пороен дожд, грмежи и засилен ветер од денеска попладне
Бил Гејтс се` уште најбогат Американец
Попоски и Аврамопулос ќе се сретнат во Њујорк
Почнува предвремениот откуп на тутун во кутии
„Епл“ поамбициозно во Македонија
Бугарските европратеници ќе го бранат ориенталниот тутун
Штрајк на лекарите, сепак, ќе има
Меркел - ЕУ е во криза, но вратата за Западен Балкан е отворена
ДУИ блокираше владин закон
Воените ветерани ќе маршираат за мир
За 10 отсто намалена цената на огревното дрво
Ховит и Бејта се разидоа околу преименувањето на училиштата
Сопственикот на „Зара“ забележа зголемен профит
Компјутерски криминал причина за блокирање на аукцијата на МВР
Пензионерите и во сабота ќе се возат бесплатно во ЈСП
Обвинителството ќе истражува кој стои зад албанските химни
Филм за убиството на Бин Ладен
(ФОТО) Татко и син избодени со нож во Ѓорче Петров
Повторно одложено судењето против полицаецот Трифуновски
Карикатурите на Мухамед распродадени за еден час
Француската полиција упадна во редакцијата на „Клозер“
Горан Устијановски нов капетан на Капетанијата во Охрид
Владата определи минимална цена на надоместокот за сметководители
Укината забраната за движење низ шумите
Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"
Аврамопулос до ОН - Работете, не набљудувајте!
Кремљ ја прекина активноста на УСАИД во Русија
Oтворена 67. сесија на Генералното собрание на ОН
Ховит денеска и утре во Македонија
Обама „изненаден“ од гафот на Ромни
(ВИДЕО) Срѓан Керим за претседавањето на Јеремиќ во ОН
Дипломатскиот кор дегустираше македонско вино
Се буди вулканот на Санторини?
Две полицајки убиени во Манчестер
Рамковниот договор изгубен во преводот
Граѓаните ќе плаќаат за здравствените картички
СДСМ - Владата преку институциите се пресметува со неистомислениците
Нов проект за заштита на Преспанското Езеро
„Чебрен“ и „Галиште“ пак паднаа во вода
Филе прецизира - Имате проблем со Бугарија
Џафери го прекина молкот поради Филе
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Попоски - Попоски очекува исчекор во Брисел
Кралев - Општина Чаир да постапува по препораките од инспекторатот
Нова смртна закана за Јанез Јанша
Тачи заинтересиран за средба со Николиќ
Две самоубиства во скопски Карпош и Маџари
Прва трансплантација на матка од мајка на ќерка во светот
Продолжуваат антијапонските протести во Кина
Министерот Сарачини учествува на „Глобалниот енергетски самит“
Србија пред можен референдум - Европа или Косово
Директни избори за високите функционери во ЕУ
Полицијата го окупира „Волстрит“, уапсени речиси 200 демонстранти
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичкаkire, 18.09.2012 18:11:50
ja vikam da priznaeme deka sme bugari i zhiveeme vo grchka makedonija so srpska crkva....tolku li ni e vazhna evropa?!
pile, 18.09.2012 23:10:29
„Тоа што ни треба е веродостоен соговорник од другата страна, кој ќе го остави настрана балканскиот синдром од 19 век и, наместо да го користи спорот за името за внатрешно-политички цели и корист и да негува националистички ставови, ќе ја воочи вредноста на нашиот заеднички пат кон европското семејство“(D.A).Po samitot na NATO Alijansata i po padot na Vladata na Karamlis,pokraj ekonomskata i politicka kriza koja bese prisutna vo zemjata vidlivi se naporite na diplomatite za spustanje na topkata i lociranje na problemot vo odnos na prevzemenite obvrski pri OON za nadminuvanje na nametnatiot spor so razlikite za imeto pomegju R.Grcija i Republika Makedonija, sto e za pozdravuvanje.Kako i sto e za pozdravuvanje pritisokot nad dvete strani vo sporot od strana na zaednickite prijateli i sojuznici kako pri NATO taka i vo EU, kon koi Republika Makedonija aplicira za polnopravno clenstvo.Porakata e poveke od jasna,GRUEVSKI DA ZAMINE OD VLAST za da sporot se resi soglasno megjunarodnoto prav i

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |