Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
18.10.2012, 13:44
Платен убиец избега од затворОзлогласениот Њилдет Мечкаи (34), платен убиец од Албанија, осуден и за грабнување во воениот конфликт во 2001 година, е повторно на слобода. Тој успеа да му побегне на затворскиот чувар, кој требаше да го обезбедува во Арестантското одделение на Клиничкиот центар во Скопје. Осуденикот побегна на 16 месеци пред да дослужувањето на затворската казна од девет години и десет месеци.

Според информациите од Управата за извршување санкции, Мечкаи бил опериран од кила. Искористил погоден момент, го нападнал и онеспособил чуварот, по што побегнал. Неофицијално, осуденикот побегнал со моторцикл, но нејасно е дали го украл или, пак, бил оставен за него. ��о полицијата велат дека кај нив не била пријавена кражба на моторцикл.

Во МВР го потврдуваат бегството, по Мечкаи е распишана потерница.

Од Управата соопштуваат дека Мечкаи е осуден на 9 години и 10 месеци затвор за „убиство“ и за „грабнување“.

„Казната ја издржува во ‘ Идризово‘ од 04.01.2005 година, а му истекува на 04.02.2014. Со одлука на претседателот , по повод 2. август, годинава, добил помилување на казната за девет месеци“, велат од Управата за санкции.

Постојат стравувања дека платениот убиец во земјава извршил голем број злосторства, но докажани се само мал дел. Конкретно, на четири години затвор беше осуден поради грабнување на тројца полициски инспектори за време на воениот конфликт. Тие беа киднапирани пред нивните семејни куќи, а потоа со комбе однесени во Шипковица и во Бродец, каде биле малтретирани и тепани. Мечкаи негираше, тврдеше дека во тој период бил во Грција, но неговата одбрана беше побиена со еден куп докази. Амнестија за Албанецот немаше, бидејќи е странски државјанин.

Претходно, Мечкаи беше уапсен поради убиство во обид на сопственикот на фотостудиото „Беќо“ во Скопје. Албанецот пукаше во бизнисменот, кој, возврати, па напаѓачот беше погоден во градите и во стомакот. Тогаш полицијата соопшпти дека Мечкаи бил познат извршител на кривични дела во својата земја, а во Македонија влегол илегално со цел да го убие газдата на „Беќо“. (Г.А.)

Статијата е прочитана 4790 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не ��ило подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите га��анција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евра
Студентка од Скопје скокна во смртpomiluvan, 18.10.2012 16:54:50
Бравоооо за Претседателот Иванов, помилува Платен УБИЕЦ!!!!!БРАВООО
miki, 18.10.2012 19:19:00
ovca nacrtana da mu dadat ke ja zaginat,a kamoli ubiec i to platen !!!
Весна.С. од Прилеп, 18.10.2012 19:30:29
Полицијата како и власта е неспособна за ништо во овие дваесет и една година затоа и ни се случуваат војни како2001 год.убиства на деца и секојдневни кражби.П.С. можеби ова е еден од поклоните (како споменикот на приштина и нелегалната џамија во Бутел за која никој новиар не пишува и не поставува прашање до премиерот и ресорните министри)за да се спаси грујо од интерпелацијата.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |