Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Субару се повлече од СП во рели

„Фуџи хеви индустрис“, производител на автомобилите „субару“, соопшти дека се повлекува од Светскиот рели шампионат поради глобалната економска криза. Тимот на Субару му се придружи на Сузуки, кој се откажа еден ден претходно, па сега во серијата нема јапонски автопроизводители. Со нивното повлекување борбата за конструкторската титула в година се сведува на дуел меѓу шампионот Ситроен и Форд, кој исто така има финансиски проблеми.

Основан во 1989 година, тимот на Субару триумфира меѓу конструкторите во 1995, 1996 и во 1997, а за него возеа некои од најдобрите рели возачи, како Карлос Саинз, Колин Мекри и Ричард Барнс. Годинава Субару го освои третото место во конкуренција на шест тима.


Статијата е прочитана 78 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Спорт
Хеј со пресечената глава на Кличко во своите раце
Повторно му се заканува агонија на Вардар
По ЕП, погледите се вртат кон СП
Нема кој да го сопре Бостон
Фудбалски вести
Работнички Ф. без илузии во реваншот со Галатасарај