Број 3330  понеделник, 12 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Затворени 51 обложувалница

Управата за јавни приходи (УЈП) за време на викендот затвори 51 спортска обложувалница поради неиздавање фискални сметки или непоседување лиценца. Според информацијата од УЈП, контрола е спроведена во Тетово, Гостивар, Скопје, Куманово, Кавадарци, Велес, Гевгелија, Неготино, Прилеп, Ресен, Охрид, Битола и во Струга, при што се извршени вкупно 420 контроли, од кои во 51 објект даночните контролори констатирале дека спортското обложување се спроведува без соодветна лиценца или готовинскиот промет не е регистриран преку фискален апарат, односно не се издавале фискални сметки.

Најголемиот број објекти со неправилности во делот на фискализацијата се во Скопје и тоа во 19 случаи, додека во Тетово и во Гостивар е констатирано дека седум објекти организирале игри на среќа без лиценца. Во неколку града, пак, како што се наведува во соопштението, при посетата на објектите е утврдено дека сопствениците самоиницијативно ги затвориле обложувалниците, поради што тие нема да бидат изоставени во даночната контрола, која ќе биде спроведена во наредниот период. (Ек.Р.)


#
Статијата е прочитана 1465 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Насловна
Тиквешански
Палјачо и попалјачо!
Политичка бура во чашата на Вељаноски
Секоја чест за Германија, но и за Уругвај
МВР е сила, МВР е моќ
Традиционален спектакл за паметење
Ќе има ли повеќе пари за судството?
Kашичките „Фрутек“ повлечени од продажба
Зоните ќе се наполнат 100 отсто
Академската слобода
Зелениот картон ќе поевтини, ама наесен
Стил
Вештини и атракции на Бистра
Сребреница - злосторство што не смее да се повтори
Карикатура