Број 2868  понеделник, 22 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Свет

Нередите во Грција продолжуваат, расте рејтингот на опозицијата

Демонстрантите во Атина го користат националниот Технички универзитет за своја база

АТИНА - Грчката полиција повторно се судри со демонстрантите во Атина, две недели по убиството на тинејџер од страна на полицијата што предизвика нереди низ целата земја. Насилството се случи на меморијалното собирање на местото каде што на 6 декември почина Александрос Григоропулос. Групи демонстранти фрлаа камења и молотови коктели кон полицијата, која во неколку наврати одговори со солзавец. Протестите во Атина и другите градови во последниве 14 дена поради убиството од страна на полицијата честопати прераснуваа во насилство. Најлошите безредија во Грција во последниве неколку децении се подгреани од големата стапка на невработеност кај младите и непопуларните владини реформи. На протестите беше предизвикана штета од стотици милиони евра, погодувајќи ја конзервативната влада која има мнозинство од едно место и заостанува зад опозицијата во анкетите.

Демонстрантите во Атина го користат националниот Технички универзитет во Атина, познат како Политехник, за своја база. Тој е лоциран во близина на централната атинска населба Егзархија каде беше убиен 15-годишниот Александрос Григоропулос. На безбедносните сили не им е дозволен пристап до Политехник без одобрение од администрацијата на Универзитетот. Досега не е дадена таква дозвола. Група младинци ја нападнаа божикната елка поставена на плоштадот Синтагма во централниот дел на Атина фрлајќи ѓубре кон неа и обидувајќи се да ја запалат. Полицијата за сузбивање на немири постави кордон околу елката, која и самата е замена за претходно изгореното дрво, кога на 8 декември кулминираа безредијата. Против полицаецот, обвинет за убиството на Александрос Григоропулос, е поднесен обвинителен акт за убиство.

Конзервативниот премиер Костас Караманлис ги отфрли повиците за негово повлекување и покрај се' поголемиот притисок од јавноста. Меѓутоа, тој призна дека „долго време нерешените проблеми, како недостигот на меритократија, корупција во секојдневниот живот и чувството на социјална неправда“ го подгреваат бесот кај младите луѓе.

Грчката опозициона Социјалистичка партија го зголем�� водството во анкетите на околу 6 проценти во однос на владејачките конзервативци во услови на незадоволство на јавноста околу справувањето со најлошите безредија во последниве неколку децении, покажуваат резултатите од истражувањата.

Анкетата објавена во весникот „Катимерини“ покажа дека ПАСОК ја има поддршката од 38,5 проценти од гласачите, во споредба со 32,5 отсто за владеачката Нова демократија. Анкетата спроведена врз 1.013 лица од анкетарот „Паблик ишју“ покажа дека 86 отсто од Грците не се задоволни од тоа како власта се справува со насилството и веруваат дека „работите во Грција се движат во погрешна насока“. „Владиното справување со младинските демонстрации резултираше со дополнително влошување на угледот на власта и премиерот“, изјави Јанис Маврис, генерален директор на „Паблик ишју“ во текст за весникот. Меѓутоа само половина од испитаниците се изјасниле дека владеачката партија треба да распише предвремени избори, откако победи на минатогодишните.

Мандатот на актуелната влада истекува во септември 2011 година, но голем број аналитичари посочуваат дека владеачката партија можеби ќе мора да распише предвремени избори веќе следната година. Караманлис ги отфрли повиците од ПАСОК да излезе на избори.

Мнозинството на грчката влада падна на едно место во 300-члениот парламент по исклучувањето на еден бунтовен парламентарец што се случи минатиот месец, а нејзината популарност е погодена и од 15-дневните протести што предизвикаа штета од стотици милиони евра и губење на бизниси.

ПАСОК премина во водство во анкетите во септември по серијата политички скандали и забавената економија, делумно поради глобалната финансиска криза, што и нанесоа штета на угледот на власта. Во втората анкета објавена вчера во весникот „То вима“ се забележува дека социјалистите имаат водство од 4,5 процентни поени. Анкетата спроведена од „Капа рисрч“ во периодот меѓу 17 и 18 декември, исто така, покажа дека 49,2 отсто од луѓето веруваат оти сегашните безредија нема наскоро да се смират, но Грците повторно се поделени околу тоа дали власта треба да го заврши својот мандат или да распише предвремени избори. (Би-Би-Си/ Ројтерс)


Статијата е прочитана 1853 пати.

Испрати коментар

Од: Од мене08
Датум: 22.12.2008 03:12:40
Како што ги гледам и пратам работите одат во насока на воен удар,сите ови изјави дека имало екстремни елементи се само предупредувајне на јавноста што иде после сите исцрпени мерки за да гомити се стави ред и мир.После тоа довага пак чистенје на сите малцински водачи,а со тоа се први пак Македонците,камо да сум во грешка,али се се неиграј со така наречени грци,полоши се и од Татари.
Од: dedo dimo
Датум: 22.12.2008 11:33:36
Karamanlis Zbogum .politikata shto e vodish e pogreshna -razviva NACIZAM a toa sega ti se vraka vrz glavata .Vladata na KARAMANLIS ne odi dolgo ,ke padni , no na zalost zabludata(Fashizmot) na grcite shto im go stvori Karamanlis ke prodolzi a toa e opasno za site ne samo za Grcija.
Од: Dimitar
Датум: 22.12.2008 11:56:25
Izgleda ke treba Turskiot asker da im donese povtorno demokratija na tie rasisticki fanatici so glavno selo atina.
Од: Dr.Mihail Sorko , Ohrid.
Датум: 22.12.2008 16:58:58
*BORBATA ja stvorila prirodata , covekot ja izmislil OMRAZATA ! * Karel Capek 1890 - 1938 g ceski pisatel.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Јулија побара оставка од Јушченко и го обвини за банкрот на Украина
За ЕУ идната година ќе биде во знакот на обединувањето на Кипар
Загреб прифаќа разговори со Љубљана, но под мониторинг на ЕУ
Секуларистите во Турција се' поизолирани
Нови 30.000 американски војници во Авганистан