Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Прилепските сарми подготвени, се чека судија

Јасмина Јовановска

ПРИЛЕП - Традиционалните посни сарми со кои Прилеп има намера да го освои Гинисовиот рекорд се подготвени. Вредните раце на над 150 прилепски домаќинки завчера завиткаа 80.191 мала сарма од

700 зелки и 90 килограми ориз.

Сармичките наредени како бисери се вареа во 40 тенџериња и лонци на пет локации, во две градинки, во ученичкиот и старскиот дом, како и во новоотворената фабрика за печурки.

Целата постапка се одвиваше под будното око и строгите упатства на Санитарната инспекција, Дирекцијата за храна и Заводот за здравствена заштита. По нивна препорака сармите до моментот на служење ќе се чуваат безбедно во ладилниците на фабриката за печурки на температура од три Целзиусови степени.

„Се' е подготвено, го чекаме уште судијата од Гинис, Талал Омар, да пристигне од Англија. Не се сомневаме дека ќе го освоиме рекордот, зашто сите услови ги исполнивме“, вели Ане Лашкоска, шеф на Кабинетот на градоначалникот Марјан Ристески, кој е носител на иницијативата прилепските сарми да се натпреваруваат за Гинис. (Мн.Т.)


Статијата е прочитана 77 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Д-р Димитриевска в.д. директор на Пулмологија до утре?
Стоматолозите се против целосна приватизација
Во Охрид ќе се гради ново пристаниште со бензинска пумпа
Пишман за рецептите во боја
Заедничките пари ќе одат за Тетовскиот универзитет
Проблеми со лековите за болните од остеопороза