Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.01.2012, 21:44
(ОБНОВЕНО) Македонија со Словенија за петтото местоПо победата над Србија од 22:19, ракометарите в петок во директен дуел со "змајчеки" за олимписките квалификации.

Од нашиот известувач
Роберт Димитриевски


БЕЛГРАД - Македонија в петок од 15,15 ч. ќе игра со Словенија за петтото место на 10. Европско првенство за ракометари во Србија, откако го победи домаќинот со 22:19 во последното коло од белградската група од главната фаза. Избраниците на селекторот Звонко Шундовски не само што му го нанесоа првиот пораз на домаќинот на шампионатот, туку се изборија и за директен дуел со "змајчеки" за настап во априлските квалификации за Олимписките игри во Лондон!

Победникот во завршниот меч од вториот круг во "Белградска арена", повторно обоена во црвено-жолто, беше решен во последните седум минути, кога по 19:19 српските ракометари повеќе не ја погодија македонската мрежа, а на спротивната страна беа прецизни браќата Наумче и Златко Мојсоски и капитенот Кирил Лазаров. Иако го одгледаа без преголеми емоции речиси целиот меч, македонските фанови на крајот се разбудија и го прославија најголемиот успех на македонскиот машки ракомет на репрезентативен план.

Лазаров беше убедливо најефикасен на теренот со десет гола од 17 обиди, голманот Борко Ристовски одбрани 15 удари од вкупно 34 упатени кон неговиот гол, а Златко Мојсоски ги постигна своите први два гола на првенството. Во српскиот состав се издвои Марко Вуин со ефект 5/9.

Српскиот селектор Веселин Вуковиќ ги одмораше своите клучни ракометари, па најдобриот голман на првенството и чувар на мрежата на скопски Металург, Дарко Станиќ, воопшто не влезе во игра, а Момир Илиќ помина на теренот само 26 секунди.

Прво полувреме за заборав одиграа двата соседа, во кое единственото нешто вредно за одбележување беа седумте гола од 12 обиди на Лазаров, четири од нив од исто толку седмерци. Македонија во 20 минута стигна до максималната предност од 9:6 преку Владимир Темелков, со три гола во низа Србите израмнија, но македонските ракометари отидоа на одморот со водство од 11:10.

Филип Лазаров се изнаигра, дури 18 минути од првиот дел помина на теренот и при тоа погоди два пати од три обида. Позитивен момент е и настапот на Филип миркуловски и на Александар Јоноски, кои беа повредени против Полска. Првиот одигра 12 минути, а вториот 13, но ни двајцата не се запишаа во листата на стрелците во првиот полчас.

Србија - Македонија 19:22

Полувреме: 10:11. Сала: "Белградска арена". Гледачи: 12.000. Судии: Абрахамсен и Кристијансен од Норвешка. Седмерци: Србија /, Македонија 4/4. Исклучувања: Србија 2 мин., Македонија 8 мин. Загубени топки: Србија 11, Македонија 13.

Србија: Марјанац (10 одбрани), Станиќ, Шешум 4/6, Вуин 5/9, Никчевиќ 1/2, Манојловиќ 0/2, Тоскиќ 1/3, Илиќ, Марковиќ 1/4, Продановиќ 1/2, Стојковиќ 1/1, Рниќ 0/3, Белјански, Чутура 0/2, Станковиќ 2/3, Ненадиќ 3/7. Селектор: Веселин Вуковиќ.

Македонија: Ристовски (15 одбрани), Ангелов, Манасков, Стоилов 2/3, Алушовски 1/1, К. Лазаров 10/17 (4/4), Митков, Јоноски, Ангеловски, Темелков 1/3, Миркуловски 0/2, В. Маркоски, З. Мојсоски 2/2, Н. Мојсоски 1/5, Димовски 3/3, Ф. Лазаров 2/3. Селектор: Звонко Шундовски.

Статијата е прочитана 7106 пати.

Испрати коментарИлјадници граѓани ги пречекаа ракометарите на плоштадот
Азаренка ја прегази Шарапова во финалето на Австралија Опен
Свечен пречек за ракометарите на плоштадот „Македонија“
Србија и Данска во големото финале на ЕП
Ѓоковиќ го доби епското полуфинале со Мареј
Ватерполистите го освоија 11. место на ЕП
А сега, за петто место и за - Олимпијада!
Антиќ поразен во трилерот во Истанбул
Милан преку Лацио до полуфинале со Јуве
Бостон со неверојатен пресврт до триумф над Орландо
Надал пресилен за Федерер
Ракометарите во првиот шешир во баражот за СП
Азаренка и Шарапова во големото финале
Мекејлеб го „урна“ Реал среде Мадрид
Барселона го елиминира Реал Мадрид од „Кралскиот Куп“
Ракометарите се надеваат на чудо
Ватерполистите останаа без олимписки квалификации
Њујорк ја прекина низата од шест порази едноподруго
Ѓоковиќ без загубен сет против Ферер
Шпанија и Хрватска во борба за медалите
Норвешки судии ќе ни судат против Србија
Навивачите на пат кон Белград
Јувентус прв полуфинали��т во „Копа Италија“
Мареј лесно до полуфиналето на Австралија Опен
Марјан Лазовски нов селектор на кошаркарската репрезентација
Мирандес сензационален полуфиналист во „Копа Дел Реј“
Бесплатен железнички превоз и билети за 1.000 навивачи за мечот со Србија
Надал закажа полуфинална пресметка со Федерер
Ибрахимовиќ најдобар играч за 2011 година, Алегри најдобар тренер
Седми триумф по ред на шампионот Далас
Федерер прв полуфиналист на Австралија Опен
Миркуловски нема скршеница на раката, ќе игра против Србија
Македонија се уште има шанси за полуфинале
Македонските ватерполисти поразени од Холандија
Полјаците македонски ракометни муштерии
Шарапова во четвртфинале, Серена Вилијамс во аут
Водечкиот тандем убедлив во Примера
Интер со пресврт до победа над Лацио
Ракометарите денеска ќе ги лечат раните со Полска
По Германците, ги честевме и Данците
Ватерполистите убедливо поразени од светскиот првак Италија
Уште еден трагичен пораз на нашите ракометари
Данска отвора олимписки врати
Скијачката Сара Бурк им подлегна на повредите
Македонија во ракометен транс
Приведени шест македонски навивачи во Ниш
Леброн и настинат ги „растури“ Лејкерси
Чешките ракометари „изгореа“ во натпреварот со Македонија
Миркуловски - Најдобри сме кога е најтешко
Германија убедлива против Шведска, двете селекции одат понатаму на ЕП
Одиме во Белград!
Решавачки дуел против Чешка за пласман во втората фаза на ЕП
Хрватска сигурен учесник во следната фаза на ЕП
(ВИДЕО) Барса повторно триумфално низ Мадрид
ЕХФ го одби протестот од РФМ
Мајами ја прекина серијата од три порази едноподруго
Чешкиот селектор најавува мала граѓанска војна
(ВИДЕО) Последниот шут на Лазаров беше гол?!
Лазаров - Незаслужен пораз од Германија
Несреќен пораз од Германија
(ВИДЕО) Фишер му пресуди на шампионот Далас
Делиите го избркаа Пикси од „Маракана“
Ватерполистите поразени од Грција
Македонија жртва на ракометна шпионажа
Илиевска и Арсовски задоволни од настапите на „Париз опен“
Стоилов - Германија е како „ранет лав“
Наполи од пенал спаси бод против Болоња
Манчестер Сити пак осамен на врвот во Премиeр лигата
Пораз на Франција, Хрватска се мачеше со Исланд
Ракометарите против Германија, ватерполистите во дуел со Грција
Федерер и Надал се „мачеа“ само еден сет
(ФОТО) Германија е нашата шанса
Македонија убедлива против Турција на стартот на ЕП во ватерполо
Сан Антoнио несовладлив пред своја публика
Во Ниш полесно повреден македонски државјанин
Милито му донесе победа на Интер во миланското дерби
Барса во финишот го скрши отпорот на Бетис
Македонските ватерполисти го почнуваат настапот на ЕП
Испуштивме победа, но освоивме голем бод!
Ракометарите против Шведска на стартот на ЕП во Србија
Почина тренерската легенда Миљан Миљаниќ
Загина млада турска скијачка
Хауард урна рекорд на Чембрлен
Аврам Грант нов тренер на Партизан!
Максвел потпиша договор со ПСЖ на 3,5 години
Жерар во Ливерпул до крајот на кариерата
Барселона во четвртфиналето на „Кралскиот куп“
(ВИДЕО) Пандев го одведе Наполи во четврт-финалето на Купот
Коби Брајант со 40 коша ги почести и „џезерите“!
Лазаров како да не бил повреден
Вториот круг прва цел на ракометарите
Двајца Македонци на Младинската Зимска олимпијада во Инсбрук 2012
Валенсија ја елиминира Севиља поради гол во гости
Рома убедлива против Фиорентина во Италијанскиот куп
Ливерпул подобар од Сити во полуфиналето на Лига купот
Брајант и Џејмс лидери на американскиот дрим-тим на ОИ 2012
Реал закажа пресметка со Барса во четврт-финалето на Купот
Прекин на меч во Данска чини 250.000 евра
Ибра гласал за Гвардиола, Меси го испуштил Роналдо
Мајами поразен од Голден Стејт, шоу на Коби против Феникс
Чикаго убедлив против Детроит
Ватерполистите сардисани од повреди
Кома и Рома најбрзи во осмата етапа
Враќање од соништата за Анри
Чави - Зборовите на Меси ми значат повеќе од Златната топка
Ерик Кантона во трка за претседател на Франција
Ѓоковиќ и Вознијачки први носители во Мелбурн
Пол Сколс ја прекина пензијата
Меси главен фаворит за Златната топка
Трета победа едноподруго на Оклахома за само 72 часа
Барселона без победа во градското дерби
Четврти сезонски гол за Пандев во Серија А
Македонските ракометари поразени од Србија
Македонија ја победи Турција на турнир во Истанбул
Шриленцауер победник на турнејата „Четири скокалници“
Гвардиола тренер на годината, честитки и од Мурињо
Крис Бош маестрален во отсуство на Вејд и Џејмс
Милан го договори Карлос Тевез
Анри потпиша за Арсенал, ќе дебитира во понеделник
Валенсија подобра од Севиља во „Кралскиот куп“
Пораз во добра игра против европскиот шампион Хрватска
Петерхансел повторно лидер на релито „Дакар“
Почина екс-кошаркарот на МЗТ Скопје, Дарнел Линдзи
Петти триумф во серија за Чикаго Булс
Барселона убедлива во осминафиналето на „Кралскиот куп“
Втор пораз по ред на Манчестер Јунајтед во Премиер лигата
Четврта победа на Шилд на Слјеме
Касиљас повторно најдобар светски голман
Бо Мекејлеб повторно се повреди
„Кралски“ пресврт на Реал во осминафиналето на Купот
Манчестер Сити убедлив против Ливерпул
Чикаго ја победи Атланта и се искачи на првата позиција на Истокот
Биелса следната година го менува Гвардиола во Барса
Уште две жртви на „Дакар“
Виљаш Боаш веќе се простуваше, Лампард го спаси во 89. минута
Ѓорче пак ќе навива за Македонија
Чави најдобар плејмејкер, Табарез селектор на годината
Мајами и Оклахома паднаа, нема веќе непоразени
Втор пораз на Манчестер Сити во Премиер лигата
(ИНТЕРВЈУ) Пандев - Раѓањето на Ана најсреќен момент во малерозната година
Челзи и Болтон се договорија за Кејхил
Анри ќе ја облече „12-ката“ на Арсенал
Џордан ќе се жени со 15 години помладата Ивет
Дурант му пресуди на шампионот
Барса му го краде младиот Роме на Челзи
Ветеранот Дефаго најбрз на спустот во Бормио
Легендата Анри н�� заем во Арсенал
Ѓоковиќ најдобар спортист, Барселона најдобра екипа
Динамо во Скопје на 25 април
Трета победа на Мајами, трет пораз на БостонBrat, 26.01.2012 00:16:20
Hvala braco! No na nasha ne sreca, braca bile i skandinavcite, pa izvisivme. Toa e toa.
ljubo, 26.01.2012 00:20:06
i vrapcinjata go znaea rezultatot fala i na srbija.......
Goran, 26.01.2012 07:53:19
Aman vekje od ovie liguski zablagodaruvanja za Srbija! Pola Makedonija nemoze da spie od cuvstvo na vina deka sme go pobedile nebesniot narod. Zosto mislite deka ne sme dostojni da bideme podobri od Srbija vo nesto? Vakvo obozavanje i servilnost kon druga drzava i narod nema na drugo mesto vo svetot...
Za Goran, 26.01.2012 11:08:25
Podobri ste Goran super.Odlicno.Epten dobro. Grom.Ma nema da fali. Ma najdobri se nasite.Ajde sega slem na glava pa vo Grcija na more.
kiril, 26.01.2012 13:04:48
Честитки до ракометарите за пожртвуваноста и успехот. Единствено што ни фали на ова првенство е добар селектор! И треба еднаш да престанеме да се омаловажуваме пред да одиме на некое големо натпреварување. Треба во секој натпревар да влегуваме како да сме ��ајголеми фаворити момците го докажаа тоа!!!!
ОД РЕАЛИСТ, 26.01.2012 13:24:02
Не од авион, туку и надвор од сончевиот систем, кристално јасно се гледа дека утакмицата со србија ни е ПОДАРЕНА. Не е потребен ниеден доказ, само дека Србија играше со вториот тим. Ако не сте знаеле,информирајтесе. Ја сакам и Македонија и репрезентацијата ракометна, но жално е и тука да се правиме дека можеме да војуваме и со свемирот. Антиквизаторите и тука го посадија патриотизмот. И тоа се гледа, БАРЕМ ОД АВИОН.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 0°C

Облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: -1°C, Мин: -7°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 1°C, Мин: -9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |