Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

5 минути интервју

Живкица Каленикова - радио и ТВ-водителка

Зависна сум од моето мало човече

Валентина Тодоровска


Сега кога си мајка, како го доживуваш родителството?

- Ах, на сосема поинаков начин го гледав своевремено, дури сега ја разбирам мајка ми и сите мајки на светот, поточно сфаќам што сакала да ми каже со она „ајде ќе станеш мајка, па ќе видиш“. Сега знам што значи мајка - посветеност, несебичност, одговорност, емоции, едноставно чудо на природата.Те смени ли мајчинството?

Ме омекна, ме направи многу зависна од ова мало човече, без чиј мирис не можам, колку и да звучи како клише, ама навистина има нешто посебно во мирисот на бебињата, посебно кога е твое. Го гушкам Даријан и си мислам - Господе колку сум среќна! Се мери ли ова со нешто друго?Како сега изгледа еден твој обичен ден?

Секако дека ми се смени начинот на живеење и темпото, нашиот син ни е најголем приоритет. И колку и да ви е мачно станувањето ноќе во почеток, нема ништо поубаво кога ќе ве погледнат тие искрен�� очиња, онака беспомошно, зашто зависат од вас.

И тогаш сфаќате дека сте создале нов живот. Една моја пријателка ги спореди бременоста, чинот на носење на новиот живот со освојувањето на највисокиот врв на светот и да знаете дека е така. Денот се' уште не ни е дефиниран, ама владее условно безредие. Кога сака Даријан - се будиме, кога сака - спиеме, целиот ден му е посветен нему, но, секако, се наоѓа време и за убави олабавени моменти со сопругот, пријателите и барем миг за мене.Даријан наполни еден месец, каде ќе го минете летото?

Секогаш уживаме во патувањата во секоја сезона од годината, посебно за време на летниот одмор. Летово ќе се обидеме да не останеме дома и на Даријан да му го внесеме патувачко-авантуристички дух уште од најрана возраст. Ќе скокнеме малку до Охрид, а потоа во август се подготвуваме за море, во меѓувреме се разладуваме домче и си уживаме.Ти недостасува ли работата?

Морам да признам, бидејќи работев до крајот на мојата бременост, до самото породување, некако не чувствувам недостаток од работна атмосфера и енергија. Мислам дека заслужив одмор, а Даријан беше многу умен во стомачето на мама, така што заслужи да му се посветам сега комплетно. Се враќам на работните обврски некаде од септември, бидејќи треба да продолжиме со снимањето на новата сезона од квизот „Најслаба алка“ на Алфа телевизија. Што се однесува до моето присуство во етерот на фреквенциите на Сити и Метрополис, и тоа ќе биде многу скоро.


#
Статијата е прочитана 3557 пати.

Испрати коментар

Од: igor
Датум: 18.07.2011 09:02:06
Prvo neka e zivo i zdravo bebeto, drugo mnoguu se zdebelila, treto neka ne se pravi pametna (mislam kako i sekogas)
Од: katja
Датум: 18.07.2011 12:04:08
bravo za teve Zivkica, golemo da rastit sinceto, i uzivaj maksimalno vo toa sto prirodata im go dava samo na zenite, a ti batka Igor - te citatelot od pogorniot komentar, ajde ke te videv tebe da sozdavase zivot - nosese dete vo stomakot devet meseci, pa posle da go ragjase, pa posle da go doese, ke videse kako ke se zdebelese ti, ajde ve molam DOSTA SO NEDORASNATI I NEVEROJATNI SUETNI KLISHEA. Pa ne mozat zenite sve, i da ragaat deca, i da rabotat - uspesno, i da se Klaudija Shiffer vo isto vreme, vie mazite poglednete se vo svoite mesinja, :))), pozdrav Zivkica ne se davaj, super si, takva treba da bides, razubavena si. Uzivaj vo majcinstvoto.

Најди! во Утрински
Насловна
10 прашања
Цвета бизнисот во улицата на црвените фенери
Хилари Клинтон во Атина
Од уметност можеш секаде да живееш
Добро се снајде во лезбиска улога
Колапс на совеста
Владата ќе се бира на 27. јули
Д��брата тетка ќе биде супер мајка
Квазипатриотите во акција
Новинарските здруженија реагираат на измените на Законот за радиодифузија
Скара, најомилена машка релаксација
Европа без Турција
Дамовски сведочеше во процесот за обвинетите од „Перо Наков“
Поскапуваат бензините и дизелот
Државата ќе заплени стан од најблиските на Даравелски
На прагот сме на нова финансиска криза
Карикатура
Сити го продаде Тевез за 45 милиони евра
Изгласани измените на Законот за знамиња
Избрани 12 судии и еден претседател на суд
Меркел - Еврото не е во опасност
Онлајн вести

"""